O. James Martin SJ zadowolony z nominacji kardynalskich. Chodzi o stosunek do LGBT

Znany jezuita o. James Martin wyraził zadowolenie w związku z nominacjami kardynalskimi, które ogłosił papież. Purpuratem wkrótce zostanie abp Matteo Zuppi, określany mianem „przyjaciela” lub „zwolennika” osób LGBT i ich obecności w Kościele.

„Papież Franciszek mianował kardynałem również abp. Matteo Zuppi z Bolonii! Jest wielkim zwolennikiem katolików LGBT i napisał przedmowę do włoskiej wersji mojej książki Building a Bridge” – napisał na Twitterze o. James Martin SJ. Książka, o której wspomina jezuita mówi o konieczności zbudowania relacji pomiędzy Kościołem, a osobami LGBT. Abp Zuppi podkreślał na łamach publikacji, że wobec osób LGBT konieczne jest wyrażanie swego „szacunku, współczucia i wrażliwości”.

Napisanie przedmowy do książki traktującej o konieczności budowy „mostu” pomiędzy osobami LGBT a Kościołem to nie jedyny raz, kiedy abp Matteo Zuppi wspierał homoseksualistów. Podczas Synodu Młodych w 2018 zwrócił uwagę na istnienie różnych wrażliwości, które trzeba brać pod uwagę w kontekście funkcjonowania w Kościele osób homoseksualnych. Wspierał również pomysł budowania duszpasterstw dla środowisk LGBT.

„Wierzę, że duszpasterstwo dla osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Istnieją różne wrażliwości i musimy również wziąć pod uwagę różne sytuacje na podstawie obszarów geograficznych. Jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny” – powiedział włoski hierarcha. Podkreślał również, że istnieją różne wrażliwości i trzeba je brać pod uwagę. 

W tym kontekście warto przypomnieć także działalność o. Jamesa Martina, który stał się swego rodzaju symbolem promocji osób LGBT w Kościele. O. James Martin SJ, pełniący funkcję watykańskiego konsultanta do spraw komunikacji przez kilka lat starał się znormalizować homoseksualizm i transgenderyzm w Kościele. Wyraził m. in. nadzieję na zgodę na całowanie się przez homoseksualistów podczas przekazywania sobie znaku pokoju. Wspierał umożliwianie uczniom transpłciowym dostępu do toalet płci przeciwnej, a także odprawił Mszę „dumy” przed jedną z największych demonstracji LGBT na świecie.    

Kontrowersyjny jezuita był także krytykowany przez kard. Raymonda Burke, który wymienił o. Jamesa Martina jako przykład duchownego głoszącego naukę sprzeczną z nauczaniem Kościoła o homoseksualizmie.

Kard. Burke stwierdził wówczas między innymi: „zdecydowanie istnieje w hierarchii Stanów Zjednoczonych element, który nie jest zgodny z Kościołem w tych sprawach [homoseksualizmu]. Prałaci na przykład promujący o. Jamesa Martina SJ (który nie wypowiada się zgodnie z nauczaniem Kościoła o homoseksualizmie) w swoich diecezjach są dla nas wskazówką, że istnieje w hierarchii poważny problem, którym należy się zająć”.

Warto dodać, że jezuita kilka tygodni temu skrytykował brak dopuszczenia kobiet do głoszenia kazań. Stwierdził, że doświadczenie wykształconych i znających życie duchowe kobiet ubogaciłoby Kościół podczas Mszy świętej. O. Martin bronił również pomysłu „okraszania” wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej tęczową aureolą. Pomimo wielu głosów w Kościele mówiących o jawnej profanacji, jezuita akceptował to zjawisko nie doszukując się w tym złych intencji.

Źródło: Twitter, LifeSiteNews.com, PCh24.pl, avvenire.it

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-09-01) | https://www.pch24.pl/o--james-martin-sj-zadowolony-z-nominacji-kardynalskich--chodzi-o-stosunek-do-lgbt,70530,i.html

Skip to content