Organizator Synodu Amazońskiego radzi: Kościół Katolicki powinien otworzyć się na „nowe”

Aktualizacja: 2019-07-28 1:47 pm

Relator generalny Synodu Amazońskiego, kard. Claudio Hummes, oczekuje wielkich zmian w Kościele katolickim. – Potrzeba nam pilnie tego, co nowe, bez strachu i bez oporów – powiedział.

Kard. Claudio Hummes to brazylijski hierarcha, szef powołanej za pontyfikatu Franciszka Panamazońskiej Rady Eklezjalnej (REPAM). To właśnie REPAM Ojciec Święty powierzył zadanie organizacji Synodu Amazońskiego. Hummes, pochodzący z niemieckiej rodziny imigrantów, jest zagorzałym progresistą i zwolennikiem między innymi liberalizacji celibatu.

W rozmowie z jezuickim czasopismem „Civilta Cattolica” powiedział, że trzeba „połączyć ze sobą to, co stare i nowe”. Synod Amazoński jest instrumentem „wskazania nowych dróg, które okazują się być konieczne”. Kardynał opowiada się za „tubylczym Kościołem”, który pielęgnować będzie „własną kulturę, tożsamość, historię i duchowość”, będąc zarazem zjednoczony z Kościołem powszechnym.

Świat powinien w jego ocenie otwarcie przyjąć Amazonię jako „wyraz różnorodności Ameryki Łacińskiej”. Synod położy zatem „nacisk na rozmaitość wewnątrz jednego Kościoła”.

Zgromadzenie ponadto „musi pozwolić na proces, który charakteryzować się będzie wolnością i uznaniem dla godności każdego chrześcijanina”. Według brazylijsko-niemieckiego kardynała Synod musi ponadto bronić się przed „wewnątrzkościelnym i zewnętrznym oporem” nakierowanym na zablokowanie zmian.

Jak podkreślił hierarcha, ma nadzieję, że w ostatecznym rozrachunku Synod Amazoński pozwoli Kościołowi katolickiemu otworzyć się odważnie na nowość.

Pach

źródło: katholisch.de

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109029 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]