Aktualizacja strony została wstrzymana

Rzecznik Watykanu odciął się od byłego Nuncjusza w Hiszpanii. Chodzi o ekshumację gen. Franco

Rzecznik prasowy Watykanu stwierdził, że słowa byłego już Nuncjusza Apostolskiego w Hiszpanii na temat ekshumacji gen. Franco to jego opinia „prywatna”. Chodzi o oświadczenia ks. arcybiskupa Renzo Fratiniego, który niedawno skrytykował Madryt za uporczywość w dążeniu do zemsty na byłym wojskowym dyktatorze i chęć wyrzucenia – z powodów politycznych – jego szczątków z dotychczasowego grobu w mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem.

Rzecznik Watykanu odciął się od byłego Nuncjusza w Hiszpanii. Chodzi o ekshumację gen. Franco

Gen. Franco. FOT.Iker rubí [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

4 lipca ks. abp Fratini został przeniesiony na emeryturę, a dyrektor biura prasowego Watykanu Alessandro Gissoti stwierdził, że przy okazji „odejścia biskupa Renzo Fratiniego z Hiszpanii podkreślamy, że jego ostatnie oświadczenia w sprawie ekshumacji śmiertelnych szczątków Francisco Franco zostały wyrażone jako opinia prywatna”. Wcześniej były już Nuncjusz Apostolski w Hiszpanii przekazał mediom komunikat, z którego wynika, że nie było jego zamiarem recenzowanie polityki wewnętrznej Hiszpanii.

Odcięcie się Watykanu od swojego byłego już Nuncjusza to – teoretycznie – efekt oficjalnego protestu socjalistycznego rządu Hiszpanii z początku lipca. Abp Fratini pisał o gen. Franco: „Zmarł 40 lat temu, zrobił to, co zrobił, Bóg osądzi” dodając, że decyzja rządu o przenoszeniu doczesnych szczątków wojskowego dzieli Hiszpanię. Wezwał też do pozostawienia ich w spokoju.

Reakcja lewicowego i mocno antyklerykalnego rządu była dość mocna. Wicepremier Carmen Calvo natychmiast poinformowała, że rząd złożył do Stolicy Apostolskiej oficjalną skargę na „watykańskiego ambasadora, który nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy kraju, w którym przebywa”. Pojawiły się też konkretne groźby, chociaż  nie wprost.

W naciskach na Watykan socjaliści mają kilka narzędzi. Ta sama wicepremier Calvo zapowiedziała, że rząd Sancheza będzie dążył do nałożenia na Kościół podatku od nieruchomości „w imię sprawiedliwości społecznej”.

4 czerwca Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał wstrzymanie zaplanowanej przez rząd Sancheza ekshumacji gen. Franco. Prochy zmarłego w 1975 roku dyktatora miały być przeniesione z Doliny Poległych na podmadrycki cmentarz El Pardo-Mingorrubio już 10 czerwca. Sędziowie jednak orzekli jednomyślnie, że przeniesienie zwłok jest obecnie niemożliwe, ponieważ Sąd Najwyższy wciąż jeszcze nie rozpatrzył złożonego wcześniej przez rodzinę Franco zażalenia na tą decyzję. Zemsta czerwonych została więc tylko odłożona w czasie.

Bogdan Dobosz

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

W rządzonej przez lewaków Hiszpanii przedstawiciel Watykanu nie ma prawa wyrażać swojej opinii – na temat prawa ludzkiego do spokojnego pochówku. W Warszawie przedstawiciele wielu ambasad – w tym takie mocarstwa jak USA oraz Bośnia i Hercegowina ! – dyktują polskiemu rządowi jak najszybszą zgodę na np. deprawację małych dzieci! Gdzie jest reakcja MSZ??
gość

To proszę rzecznika Watykanu , aby wyłożył w sposób prosty i klarowny jaki jest stosunek obecnego kierownictwa Watykanu do postaci gen. Franco w dziejach Hiszpanii . Będziemy mieć jasność z kim mamy do czynienia , choć pełną poznamy po Synodzie Amazońskim.
agatgr1

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-07-22) | https://www.pch24.pl/rzecznik-watykanu-odcial-sie-od-bylego-nuncjusza-w-hiszpanii–chodzi-o-ekshumacje-gen–franco,69658,i.html