Aktualizacja strony została wstrzymana

Oburzenie z powodu śmierci Vincenta Lamberta – kardynał Sarah pisze o męczeństwie

Śmierć Vincenta Lamberta wywołała liczne głosy oburzenia ze strony ludzi Kościoła. W czwartek rano Papieska Akademia Źycia na Twitterze podkreśliła, że śmierć mężczyzny stanowi „porażkę dla całej ludzkości”. Z kolei kardynał Robert Sarah stwierdził, że Francuz umarł jako męczennik.

„W tym smutnym dniu modlę się za wieczny odpoczynek duszy Vincenta Lamberta, który umarł jako męczennik, jako ofiara przerażającego szaleństwa ludzi naszych czasów. Modlę się za jego rodzinę i szczególnie rodziców, tak odważnych i godnych. Nie bójmy się. Bóg widzi” – napisał hierarcha na Twitterze.

Natomiast arcybiskup Paryża Michael Aupetit poprosił księży o odprawienie Mszy świętej w intencji Lamberta. „Teraz jest czas na kontemplację, współczucie i modlitwę za pana Vincenta Lamberta. Sugeruję, by dziś lub jutro odprawić w jego intencji Mszę” – powiedział. Hierarcha prosi o powierzenie jego i krewnych Bożemu Miłosierdziu.

Z kolei watykanista Edward Pentin napisał na „Twitterze”, że „Watykan twierdzi, że przyjął informację o śmierci Vincenta Lamberta z wielkim bólem, modli się o jego przyjęcie do Domu Pana i wyraża solidarność z ludźmi pomagającymi mu z miłością i oddaniem”. 

W środę Franciszek napisał na Twitterze, że „modlimy się za chorych opuszczanych i pozostawianych na śmierć. Społeczeństwo jest ludzkie, jeśli chroni życia, każdego życia od początku do naturalnej śmierci, bez decydowania, kto jest wart życia a kto nie. Lekarze powinni życiu służyć, a nie je odbierać”. Słowa te można odnieść do sprawy Francuza – zresztą byłego pielęgniarza.

Vincent Lambert uległ wypadkowi w 2008 roku. W jego skutek cierpiał na paraliż i ciężkie rany głowy. Jego żona wraz z 8 rodzeństwa twierdzili, że należy zaprzestać podtrzymywania jego życia. Jednak rodzice mieli inne zdanie. Sprawy sądowe ciągnęły się przez lata. W czerwcu 2019 lekarze za zgodą żony odłączyli Vincenta Lamberta od aparatury i zaczęli mu podawać środki przeciwbólowe. Rodzice złożyli apelację, jednak 28 czerwca francuski Sąd Najwyższy odrzucił ją. W efekcie 7 czerwca całkowicie zaprzestano podtrzymywania życia mężczyzny.

W sprawie głos zabrał ojciec Vincenta Lamberta. Podkreślił on, że jego śmierć stanowiła zakamuflowane morderstwo.

Źródła: catholicherald.co.uk / lifesitenews.com / twitter.com 

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-07-11)

 


 

Vincent Lambert nie żyje. Tym razem wygrała eugenika

W czwartek rano po dziesięcioletniej gehennie zmarł w „szpitalu” Vincent Lambert, 42-latek, który w 2008 roku uległ wypadkowi drogowemu i przebywał w stanie minimalnej świadomości. Zgodne współdziałanie organów francuskiego państwa zablokowało podejmowane przez rodziców próby rehabilitacji mężczyzny, który odbierał sygnały z zewnątrz, samodzielnie oddychał, reagował na bodźce, płakał. Nie był w stanie tylko komunikować się z otoczeniem i musiał być karmiony oraz pojony przez specjalną aparaturę.

Lambert był praktycznie więźniem placówki eugenicznej w Reims. Dyrekcja nie godziła się z pragnieniem rodziców, by przewieźć go w inne miejsce, gdzie mógłby zostać poddany specjalistycznej pomocy mającej na celu przywrócenie świadomości i sprawności. Wejście do sali strzeżone było przez mundurowych. Uśmiercenia 42-latka przez zaprzestanie karmienia go i pojenia domagała się z kolei jego żona.

Przez wiele lat trwała sądowa batalia w sprawie odłączenia mężczyzny od aparatury wspomagającej odżywianie. Rodzice oraz reprezentujący ich prawnicy wykorzystali wszelkie prawne sposoby, jednak wymiar sprawiedliwości Francji opowiedział się po stronie eugeniki i zakwestionował prawo najbliższych do pomocy choremu. W obronie życia Vincenta Lamberta odbyło się wiele demonstracji. Niedawna petycja do prezydenta Emmanuela Macrona zdobyła poparcie ponad 130 tysięcy podpisów.

W środowy wieczór około 1,5 tysiąca osób zgromadziło się na paryskim placu by czuwać i modlić się w intencji Vincenta Lamberta, skazanego przez państwo francuskie na śmierć z głodu i pragnienia. Przemawiali prawnicy reprezentujący rodziców przez wiele lat walczących o ocalenie życia mężczyzny.

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-07-11)

 


 

Skip to content