Nominacja Franciszka: krok do wyświęcania mężów na kapłanów w Amazonii?

Aktualizacja: 2019-05-7 9:37 pm

Mianowanie przez Franciszka brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa relatorem generalnym synodu amazońskiego wzmaga przypuszczenia, że będzie na nim forsowany pomysł wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów – pisze portal Life Site News.

Według doniesień agencji Associated Press z października zeszłego roku, „wraz ze narastaniem skandalu związanego z wykorzystywaniem seksualnym przez księży oraz ”‹”‹spadkiem liczby kapłanów na całym świecie” Watykan zamierza otworzyć formalną debatę na temat otwierania drogi kapłaństwa przed żonatymi mężczyznami w tych częściach świata, gdzie katolikom doskwiera brak duchownych.

Nominowany właśnie na główną postać październikowego synodu kardynał Hummes kilka miesięcy temu zasugerował, iż zbliżające się spotkanie biskupów regionu panamazońskiego może zdecydować o wyświęcaniu tam żonatych mężczyzn.

Według hierarchy, 70 procent ludzi w dziewięciu krajach obejmujących region Amazonii nie przyjmuje sakramentów Kościoła gdyż brakuje tam ich szafarzy. Biskupi z Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Gujany, Peru, Surinamu i Wenezueli spotkają się w Watykanie w celu „określenia nowych dróg ewangelizacji ludu Bożego w tym regionie”, zwłaszcza ludów tubylczych, które są „często zapomniane i pozbawione perspektyw pogodnej przyszłości”.

Zapytany, czy viri probati („wypróbowani mężczyźni”) mogą zostać wyświęceni by zaradzić deficytowi księży w Amazonii, kard. Hummes powiedział, że papież Franciszek „mówi o nowych sposobach”.

To jest znacznie bardziej odległe – odpowiedział natomiast kardynał na pytanie o kwestię kapłaństwa kobiet.

Jeśli chodzi o celibat księży, powiedziałem już, że nie jest to dogmat i dlatego Kościół może przemyśleć. Ale to jeszcze nie zostało zakwestionowane – mówił ten sam hierarcha w wywiadzie udzielonym krótko po wyborze Franciszka na Stolicę Piotrową.

Źródło: Life Site News

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-07)

 


 

Nie tylko Komunia. Synod Amazoński planuje wprowadzenie szafarzy chrztu i małżeństwa

Nowe idee duszpasterskie w rzeczywistości amazońskiej w kontekście przygotowań do tegorocznego Synodu Biskupów przedstawił 3 maja przełożony prałatury terytorialnej Itaituba bp Wilmar Santin. W przemówieniu na 57. zebraniu ogólnym Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) poruszył on zagadnienia związane z Synodem o Amazonii, zwołanym przez Franciszka na październik br. Wezmą w nim udział przedstawiciele Kościoła z 9 krajów tworzących ten region oraz z Kurii Rzymskiej i inni delegaci.

Biskup poruszył m.in. temat braku wyświęconych kapłanów w tym rozległym regionie geograficznym i o dużych odległościach między miejscowościami, zazwyczaj trudnych do przebycia. Zdaniem biskupa w tej sytuacji konieczni są świeccy ministrowie. Bp Santin przypomniał dokument CNBB nr 62 z 1999 roku „Misja i posługa chrześcijan świeckich”, mówiący o nowych formach działalności świeckich we współpracy z władzą kościelną.Według prefekta Itaituby istnieją cztery rodzaje planowanych posług: uznana, zaufana, ustanowiona i wyświęcona.

Pierwszą grupę tworzą posługi, istniejące w danej wspólnocie, ale nie mające właściwego obrządku instytucjonalnego. Posługa zaufana to taka, w której istnieje prosty gest liturgiczny lub forma kanoniczna, np. nadzwyczajni szafarze Eucharystii, z oficjalnym mandatem, nadanym w czasie Mszy św.

Urząd ustanowiony to funkcja nadana przez Kościół przez tzw. obrzęd instytucji, taki jak akolita czy lektor i wreszcie posługa wyświęcona to trzy stopnie przewidziane w sakramencie święceń: diakonat, kapłaństwo i biskupstwo.Z powodu dużych odległości i małej liczby księży istnieje potrzeba przygotowania ludzi świeckich, aby uczynić ich nadzwyczajnymi szafarzami nie tylko Eucharystii, ale także chrztu i małżeństwa.

57. zebranie ogólne episkopatu Brazylii odbywa się od 1 do 10 maja w w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Aparecidzie. Zgodnie ze statutem CNBB bierze w nim udział 309 biskupów czynnych (z prawem głosu) i 171 biskupów emerytowanych, jak również administratorzy apostolscy oraz przedstawiciele organów i duszpasterstwa Kościoła.Uczestnicy obrad mają przede wszystkim uaktualnić Ogólne Wytyczne dla Akcji Ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii na lata 2019-23 oraz wybrać nowe Prezydium CNBB. 259 członków episkopatu (83 proc.) jest pochodzenia miejscowego, a 51 pochodzi z 12 innych krajów. Najwięcej, bo 21, biskupów to Włosi, a po 6 przybyło z Hiszpanii i Polski.

KAI

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-04)

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107790 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]