Chile: administrator apostolski nie udzielał Komunii klęczącym wiernym

Administrator apostolski diecezji Santiago de Chile nie chciał podczas Mszy świętej udzielić Komunii tym wiernym, którzy pragnęli przyjąć Chrystusa na kolanach.

Chile: administrator apostolski nie udzielał Komunii klęczącym wiernym

Podczas Mszy krzyżma świętego w Wielki Czwartek doszło w katedrze w chilijskiej stolicy do poważnego skandalu. Bp Celestino Aós Braco OFM Cap, od marca tego roku pełniący funkcję administratora apostolskiego archidiecezji Santiago, nie udzielał Komunii świętej tym wiernym, którzy chcieli przyjąć ją w pozycji klęczącej.

Rzecz została uwieczniona na transmisji wideo z Mszy świętej opublikowanej w sieci.

Wierni, którzy przyjmowali Eucharystię stojąc, mogli zrobić to zarówno na język jak i do ręki. Na klęcząco nie było to jednak w ogóle możliwe.

I tak na nagraniu widać kobietę, która chce przyjąć Komunię na kolanach; biskup stojąc przed nią trzyma Ciało Chrystusa tak wysoko, że ta nie może go dosięgnąć. Biskup krótko z nią rozmawia i udziela Eucharystii dopiero, gdy kobieta wstaje. Później w ten sam sposób administrator apostolski potraktował jeszcze dwie osoby, mężczyznę i kobietę; ta ostatnia Komunii ostatecznie w ogóle nie przyjęła.

Jak podkreśla portal Kath.net, jest ponadto rzeczą wyjątkowo niewłaściwą, że podczas Komunii świętej kamerzysta stał tuż obok biskupa i w tym tak ważnym dla wiernych momencie, gdy przyjmowali Ciało Chrystusa, filmował z niezwykle bliskiej odległości ich twarze. To biskupowi nie przeszkadzało, ale pobożna postawa wiernych – już tak.

Praktyka administratora apostolskiego nie może być uzasadniona żadnymi względami; nie ma mowy o higienie, bo klęczenie nie rożni się tu niczym od stania. Wygląda więc to na zwykłą niechęć wobec takiej tradycyjnej i właściwej formy katolickiej pobożności.

Źródło: Kath.net

Pach

Od 1:41:40

 ***

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Ale zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Źyciem istniał będzie zawsze. Był już wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów i biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie za osoby takie jak opisane w powyższym tekście – ta modlitwa jest im niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

U nas też nie chcą podawać komunii kleczacym. W dwóch różnych kościołach księża upomnieli dziecko komunijne. Kazali wstać bo klekanie robi za dużo zamieszania…
Donia

Nie szukajmy egzotycznych krajów. W archidiecezji krakowskiej tez tak się zdarza.
ena

W Polsce też się to dzieje. Problem ma kapłan, nie wierny. Najczęściej kapłan robi krok w bok i udziela dalej. Sytuacja znana z kościołów gdzie usunięto balaski albo w nowych obiektach gdzie nigdy ich nie było. Jest to rozwój sytuacji w tzw. kościele posoborowym jak niektórzy ważni hierachowie watykańscy sami tak mówią gdzie konsekwentnie walczy się z czcią dla Najświętszego Sakramentu, począwszy od obchodzenia się z nim po konsekracji, jak i z naczyniami liturgicznymi, przez szafarzy których ręce nie są konsekrowane, aż po komunię na rękę i na stojąco. To że sprawa dotyczy dostojnika watykańskiego jest tylko znakiem czasów. W Polsce nie jest jeszcze tak źle- już jednak jest, ale za granicą właściwie chwile po wprowadzeniu konstytucji o liturgii a potem kolejnych instrukcji do nich wszystko runęło i trwa tak do dziś.
gosc_z_puszczy

W mojej Parafii też prześladuje się osoby które pragną przyjąć Ciało Chrystusa na kolanach.
Agata

jeszcze w innej parafii również we Wrocławiu ksiądz w niedzielę wielkanocną na koniec mszy przepraszał wszystkich wiernych, że msza trwała 45 min ponieważ miała trwać 30 minut.
opiniator

u mnie w parafii we Wrocławiu ksiądz zawsze krzywo patrzy na mnie jak klękam. Wówczas nawet nie mówi „Chciało Chrystusa” tylko daje jak kawałek nie wiadomo czego. Zawsze odpowiadam Amen. Smutne to.
opiniator

Pamiętajmy!!!Jednym z narzędzi szatana jest ?prostowanie ludziom kolan?, wtedy gdy powinno się klęczeć . Momenty w których powinniśmy klęczeć : 1 w czasie Przeistoczenia ;2 Podczas śpiewania ?Święty, Święty, Święty??;3 na ?Baranku Boży?.?;4 podczas Komunii Świętej ;5 Na końcowe błogosławieństwo
Airam

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-04-26) | https://www.pch24.pl/chile--administrator-apostolski-nie-udzielal-komunii-kleczacym-wiernym,67820,i.html

Skip to content