Watykan nie zmienił stanowiska w sprawie Medjugorie: nie jest to miejsce autentycznych objawień Matki Bożej

Aktualizacja: 2009-06-26 4:52 pm

Watykan podtrzymuje opinię episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r. mówiącą, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorie. Mimo tego, przybywający tam wierni powinni być nadal otoczeni opieką duszpasterską.

Według stanowiska Stolicy Apostolskiej, do sanktuarium w Medjugorie nie można organizować oficjalnych pielgrzymek , do momentu, gdy nie zostanie ono uznane za miejsce autentycznych objawień. Zmiany głosu Stolicy Apostolskiej w tej sprawie oczekiwano w kontekście 28 rocznicy objawień. Stosunek Watykanu do maryjnych objawień w byłej Jugosławii przedstawiają dwa listy ówczesnego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp Tarcisio Bertone (obecnie kardynała i watykańskiego Sekretarza Stanu), informuje KAI.

W pierwszym z nich, napisanym 23 marca 1996 do bp. Léona Taverdet z Langres podkreślono, że na podstawie dotychczasowych badań nie można stwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorie. Mimo to wielu przybywających tam wiernych wymaga opieki duszpasterskiej biskupa i diecezji, a także innych biskupów, aby w Medjugorie rozwijano pobożność maryjną, zgodną z nauką Kościoła. Zachodzące tam zjawiska ma badać specjalna komisja.

Kard. Bertone podkreśla, że do Medjugorie, jako że nie jest to miejsce autentycznych objawień Matki Bożej, nie można organizować pielgrzymek oficjalnych na poziomie diecezjalnym ani też parafialnym. Było by to bowiem sprzeczne ze stanowiskiem miejscowego episkopatu. W drugim liście, z 26 maja 1998 r. ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary zaznacza, że pierwszą instancją badającą autentyczność objawień jest zawsze miejscowy episkopat, w tym wypadku Bośni i Hercegowiny. Podkreśla, że wolno organizować pielgrzymki prywatne, pod warunkiem, by ich nie uważać za uwiarygodnienie aktualnie zachodzących w Medjugorie wydarzeń. Wymagają one bowiem badań ze strony Kościoła.

Medjugorie, mała miejscowość na południu Hercegowiny to często odwiedzane miejsce przez katolików z całego świata. W tamtejszym kościele św. Jakuba znajduje się nieformalne sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Według świadectwa sześciu – młodych wtedy – ludzi, w Medjugorie od 24 czerwca 1981 r. codziennie objawia się Matka Boża, zostawiając w każdy czwartek orędzie skierowane do całego świata.

MM/RV/KAI

ZOB. RÓWNIEŻ:

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Watykan nie zmienił stanowiska w sprawie Medjugorie»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10757 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]