Ostateczna decyzja Watykanu: Arcybiskup z wyspy Guam ukarany za pedofilię

Aktualizacja: 2019-04-5 3:24 pm

Kongregacja Nauki Wiary wydała 4 kwietnia [2019 r.] notę informującą o decyzji zapadłej w procesie apelacyjnym utrzymującej zeszłoroczny wyrok i uznającej b. arcybiskupa na wyspie Guam, Anthony’ego Sablana Apurona winnym molestowania nieletnich ministrantów.

Na Apurona nałożono kary: pozbawienia urzędu arcybiskupa, zakaz pobytu na terenie archidiecezji i zakaz używania insygniów urzędu biskupa.

Kongregacja oświadczyła, że decyzja jest ostateczna i nieodwołalna.

Do haniebnych czynów molestowania seksualnego doszło w latach 1970, kiedy Apuron był plebanem. Oprócz przestępstw Apurona, kościół katolicki na Guam boryka się z ponad 200 pozwami o molestowanie seksualne. Z imienia oskarżonych jest 21 duchownych, co doprowadziło w 2018 roku do ogłoszenia przez archidiecezję bankructwa. Ogłoszenie upadłości finansowej może być pomocne w procesie negocjacji.

Stolica Apostolska wysłała w 2017 roku na Guam – wyspę zależną od Stanów Zjednoczonych – byłego watykańskiego Prefekta Najwyższego Trybunału, kard. Raymonda Burke, celem zbadania sprawy i przesłuchania świadków. Kard. Burke obwinił homoseksualnych duchownych za spowodowanie kryzysu w Kościele dotyczącego wykorzystywania seksualnego. Jak stwierdził, molestowania dzieci dopuszczają się “sfeminizowani kapłani”, którzy mają zaburzenia z “własną tożsamością seksualną”.

Jednym z mechanizmów przyczyniających się w okresie posoborowym do relatywizmu duchownych i rozluźnienia obyczajów na wyspie Guam było przejęcie miejscowego seminarium przez ruch Drogi Neokatechumenalnej, co zostało gorąco przyjęte i zaaprobowane przez ówczesnego metropolitę Apurona. W wyniku serii skandali (seksualnych, obyczajowych i finansowych), seminarium zamknięto. Po latach, na specjalne życzenie Franciszka nowe seminarium Drogi Neokatechumenalnej powstało tym razem w stolicy Japonii.

Droga Neokatechumenalna została zainicjowana w 1964 roku przez malarza Kiko Argüello, Carmen Hernández oraz ks. Mario Pezzim. Powstała pod wpływem Soboru Watykańskiego II, przyjmując elementy tzw. nowej ewangelizacji. Droga Neokatechumenalna była wielokrotnie wychwalana i propagowana przez papieża Jana Pawła II jako itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych. Droga Neokatechumenalna jest elementem judaizacji wiernych katolickich. Jak stwierdził to biskup Athananius Schneider Neokatechumenat to protestancko-żydowska wspólnota wewnątrz Kościoła, jedynie z katolicką dekoracją.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych, Radio Watykańskie
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107426 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]