Kardynał Ravasi za żeńskim diakonatem i powierzeniem kobietom stanowisk w Kościele

Aktualizacja: 2019-03-4 2:00 pm

Uważam, że diakonat kobiet byłby możliwy. Ale oczywiście musi to zostać przedyskutowane, ponieważ historyczne tradycje są bardzo złożone – powiedział kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

W rozmowie z niemiecką Katholische Nachrichtenagentur, przeprowadzonej z okazji powołania nowego składu zespołu kobiet-doradców przy watykańskiej Radzie, kard. Gianfranco Ravasi został zapytany o swoje poglądy na temat możliwości udzielania kobietom święceń diakonatu. Hierarcha powiedział, że dopuszcza rozważenie takiej ewentualności, stwierdził jednak, że dyskusja o roli kobiet w Kościele powinna wyglądać nieco inaczej.

– Uważam, że koncentrowanie się na kapłaństwie kobiet jest klerykalne. Dlaczego nie zaczniemy rozmawiać o innych, bardzo ważnych funkcjach kobiet w Kościele? Na przykład o przewodzeniu parafii od strony strukturalnej, na polu katechezy, wolontariatu, finansów, planowania architektonicznego, designu. Dlaczego nie oddać tego w ręce kobiet? Także w Watykanie, również na wysokich stanowiskach, obecność kobiet mogłaby być większa – stwierdził przewodniczący.

Grupa doradcza kobiet przy Papieskiej Radzie ds. Kultury istnieje od 2015 roku. Około tygodnia temu ogłoszono jej nowy skład na lata 2019-2021.

Źródło: KAI

RoM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=106941 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]