Aktualizacja strony została wstrzymana

Watykański doradca medialny z udowodnionym plagiatem. Nie otrzyma prestiżowej nagrody

Ks. Thomas Rosica CSB, watykański doradca medialny i attaché do spraw mediów anglojęzycznych przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej nie otrzyma prestiżowej nagrody z rąk jezuickiej organizacji „Jesuits of Canada”. Decyzja jest następstwem przyznania się bazylianina do wielokrotnych plagiatów zarówno w swojej pracy naukowej jak i publicystycznej.

„Jesuits of Canada śledzili medialne doniesienia dotyczące dopuszczania się plagiatu przez ks. Thomasa Rosicę CSB, za które wziął pełną odpowiedzialność opublikował obszerne przeprosiny (…) plagiat jest poważnym wykroczeniem wobec wolności intelektualnej i całej społeczności akademickiej”- napisano w uzasadnieniu. Jednocześnie dodano, że „wielkim smutkiem” napełnia ich fakt konieczności anulowania zaproszenia na galę „Magis Award”, prestiżowej nagrody przyznawanej przez nauczycielski zakon w Kanadzie.

Portal LifeSiteNews zarzucił dyrektorowi Katolickiej Fundacji Medialnej Sól i Światło podawanie cudzych treści jako swoje własne w przemówieniu z 15 lutego 2019 roku, w którym ks. Rosica zasugerował, że abp Vigano w swoich listach kłamie. W następstwie śledztwa przeprowadzonego przez Matthew Schmitza i Mathew Blocka światło dzienne ujrzała informacja o procederze wielokrotnego plagiatowania prac przez ks. Rosicę sięgającym aż 1992 r.

Kanadyjski bazylianin przyznał się do zarzucanych mu czynów. „To co zrobiłem jest złe i jest mi z tego powodu przykro. Nie wiem co jeszcze powiedzieć” – mówił w swoim oświadczeniu. Fakt wielokrotnych plagiatów próbował usprawiedliwiać bałaganem w przypisach oraz błędami współpracowników, na których pracy bezrefleksyjnie polegał. W wyniku przyznania się do popełnienia intelektualnego wykroczenia, ks. Rosica stracił także stanowisko na Uniwersytecie św. Michała Archanioła w Toronto.

Ks. Thomas Rosica w kontekście zmiany przez papieża Franciszka ustępów Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczących kary śmierci stwierdził entuzjastycznie, że: „Franciszek łamie tradycję Kościoła kiedy tylko chce”. Watykański doradca medialny wielokrotnie krytykował przesłanie listów abp Vigano ujawniających skalę przestępstw seksualnych w amerykańskim Kościele, a także negatywnie wypowiadał się na temat hierarchów przypominających nauczanie magisterium odnośnie czynów homoseksualnych.

Źródło: lifesitenews.com / catholicnewsagency.com

PR  

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-02-27) | https://www.pch24.pl/watykanski-doradca-medialny-z-udowodnionym-plagiatem–nie-otrzyma-prestizowej-nagrody,66437,i.html