Aktualizacja strony została wstrzymana

Donald Trump o budowie muru: zginie jeszcze więcej Amerykanów, jeśli nie zaczniemy działać

”‹- Nielegalna migracja na naszej południowej granicy to kryzys humanitarny, który musimy zakończyć – powiedział we wtorek w telewizyjnym orędziu do narodu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Głównym tematem wystąpienia amerykańskiego przywódcy był projekt budowy muru na granicy USA-Meksyk, czyli realizacja „sztandarowej obietnicy” Donalda Trumpa z kampanii wyborczej. Prezydent podkreślił, że „nielegalna migracja jest źródłem wzrostu przestępczości w USA”. Ponadto to właśnie z Meksyku przemycane jest do USA 90 procent kokainy, a także znaczne ilości broni oraz dzieci, które następnie są przedmiotem handlu i prześladowań. – Amerykanie nie są w stanie unieść tego ciężaru. Dlatego powinniśmy wybudować ten mur – oświadczył Trump.

W swoim wystąpieniu Trump kilkukrotnie skrytykował Demokratów, którzy są przeciwni budowie muru, która miałaby pochłonąć prawie 6 miliardów dolarów. Właśnie przez ten sprzeciw w amerykańskim parlamencie trwa obstrukcja związana z przyjęciem nowej ustawy budżetowej. – Demokraci nie zdają sobie sprawy z tego kryzysu. Nie chcą sfinansować bezpieczeństwa naszego kraju. A przecież ta sprawa mogłaby zostać rozwiązana w ciągu 45 minut. Na jutro znów zaprosiłem liderów politycznych i mam nadzieję, że w końcu dojdziemy do porozumienia. Do czasu rozwiązania tej kwestii rząd będzie zawieszony – zadeklarował.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1082823394234716160

Zdaniem prezydenta USA przez takie działania ze strony Demokratów „naród amerykański nie czuje się bezpiecznie, a służby chroniące granice nie otrzymują należytej pomocy”. – Wszyscy Amerykanie cierpią z powodu nielegalnej migracji. Uchodźcy dopuszczają się morderstw na naszych obywatelach. Zginie jeszcze więcej Amerykanów, jeśli nie zaczniemy działać. Ile jeszcze amerykańskiej krwi musi przelać się, zanim Kongres zrobi to, co powinien zrobić? – mówił prezydent USA.

Na potwierdzenie swoich słów Trump przypomniał kilka dramatycznych i jednocześnie przerażających faktów, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w USA. Chodzi m.in. o aresztowanie przez amerykańskie służby prawie 300 tys. osób, które przedostały się nielegalnie przez granicę, a następnie dopuściły się przestępstw w USA. – Nie jest możliwe, aby ich wszystkich zatrzymać. To kryzys humanitarny, ludzkie cierpienie, które musimy zakończyć. (…) Mówię, aby każdy wyobraził sobie, że ginie ktoś z jego rodziny – mąż, żona, ojciec lub syn. Naszym obowiązkiem jest chronienie Amerykanów. Przysięgałem, że będę bronił naszego narodu i zamierzam to robić – podkreślił prezydent USA.

Donald Trump wytłumaczył również, dlaczego jego zdaniem, budowa muru na granicy USA-Meksyk nie stanowi problemu moralnego, jak to niektórzy mu zarzucają. – A dlaczego bogaci politycy i przedsiębiorcy budują mury wokół swoich domów? Nie dlatego, że nienawidzą wszystkich dookoła, ale dlatego, że kochają tych, którzy żyją wewnątrz muru. W ten sposób chcą chronić swoich bliskich. Niemoralne jest jedynie to, że niektórzy politycy nie robią nic w sprawie naszego bezpieczeństwa i pozwalają Amerykanom cierpieć w wyniku wadliwego funkcjonowania systemu państwowego – mówił Trump.

Wystąpienie prezydenta USA ostro skrytykowała Nancy Pelosi, przedstawicielka Partii Demokratycznej i przewodnicząca Izby Reprezentantów. – Trump tworzy atmosferę strachu i robi z Amerykanów zakładników. Prezydent posługuje się dezinformacją, próbuje stworzyć atmosferę strachu, a jego słowa są wynikiem braku analizy – powiedziała.

Źródło: RMF FM / rmf24.pl / wpolityce.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-01-09) | https://www.pch24.pl/donald-trump-o-budowie-muru--zginie-jeszcze-wiecej-amerykanow--jesli-nie-zaczniemy-dzialac,65335,i.html

Skip to content