Aktualizacja strony została wstrzymana

Kardynał Parolin podczas COP24 poparł walkę z globalnym ociepleniem. „To wyzwanie etyczne”

Watykański Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach zaapelował o opracowanie i wdrożenie „mapy drogowej” dla porozumienia paryskiego. Walkę z ociepleniem klimatu nazwał wyzwaniem etycznym i cywilizacyjnym. 

– Głównym zadaniem katowickiego spotkania jest opracowanie programu wdrożenia porozumienia paryskiego. Dokument ten powinien stanowić solidny zbiór wytycznych, zasad i mechanizmów instytucjonalnych, mających na celu ułatwienie uczciwej i skutecznej realizacji porozumienia, w szczególności na szczeblu krajowym – oświadczył przedstawiciel watykańskiej dyplomacji, dodając: „wszyscy wiemy, jak trudne jest to przedsięwzięcie”.

Hierarcha mówił że „wiemy, co możemy zrobić, a to, co musimy zrobić, staje się imperatywem etycznym”. Kardynał Parolin stwierdził także, że wytyczne przyjęte podczas  COP24 powinny mieć „wyraźne podstawy etyczne”, by odnieść się do „godności osoby ludzkiej, łagodzić ubóstwo i promować integralny rozwój człowieka”, przy użyciu „przejrzystych, wydajnych i dynamicznych” środków.

– Nadal można ograniczyć globalne ocieplenie, ale aby to zrobić, potrzebna jest wyraźna, przyszłościowa i silna wola polityczna do jak najszybszego promowania procesu przejścia do modelu rozwoju wolnego od tych technologii i zachowań, które mają wpływ na nadprodukcję gazów cieplarnianych – zaznaczył duchowny. Zmiana klimatu wymaga woli politycznej – dodał szef watykańskiej dyplomacji, przywołując alarmistyczny raport oenzetowskiej agendy IPCC, przynaglający do szybkiego odejścia od paliw kopalnych, w szczególności od węgla.

Kardynał Parolin apelował, aby w wytycznych wprowadzających porozumienie klimatyczne w życie znalazły się kwestie związane z zapewnieniem „bardziej odpowiednich możliwości zatrudnienia”, „stworzenie przyzwoitej pracy”.

– Coraz wyraźniej widać, że zmiany klimatyczne są bardziej kwestią moralną niż techniczną – kontynuował duchowny, przywołując papieską encyklikę Laudato si i apelując o powszechne wdrążanie „zrównoważonego rozwoju”, by zwalczać ubóstwo, przywracając godność osobom wykluczonym, jednocześnie chroniąc przyrodę. Tłumaczył, że „wymaga to mentalności skoncentrowanej na wartościach”, podkreślania „etycznego i ludzkiego wymiaru zmian klimatu”.

Kard. Parolin przynaglał też do odważnych działań, by „wprowadzić odpowiedzialną, bezprecedensową zbiorową odpowiedź”, mającą na celu „wspólną pracę na rzecz budowania naszego wspólnego domu”.

Przemawiając na konferencji prasowej 3 grudnia, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przekonywał, że zaangażowanie w walkę ze „zmianami klimatycznymi” jest „dostrzegalne we wszystkich religiach” i pochwalił „bardzo pozytywne stanowisko” papieża Franciszka w tej kwestii. – Jeśli ktoś jest wierzący i wierzy, że świat został stworzony przez Boga, to straszne jest patrzenie, jak ludzie niszczą Boże stworzenie – mówił Guterres. – Myślę więc, że to zupełnie normalne, że religia, która wierzy w dzieło Stwórcy, jest całkowicie przeciwna niszczeniu dzieła Stwórcy przez ludzkie istoty – dodał.

Josianne Gauthier, sekretarz generalny CIDSE – sieci katolickich agencji rozwoju w Europie i Ameryce Północnej, mającej swoja siedzibę w Brukseli stwierdził, że przemowa kard. Parolina tchnęła nadzieję i odzwierciedla poglądy katolickich organizacji zebranych w Katowicach.

Wyjaśniła, że „przedstawiciele Kościoła nieustannie spotykają się z ludźmi, lobbują wśród decydentów i zachęcają rządy, by miały odwagę bronić swoich przekonań w tej kwestii i pchnęły program do przodu”.

– Po tym bardzo pozytywnym początku potrzebujemy teraz, aby wszyscy podeszli do tego rodzaju zobowiązań, których opinia publiczna się domaga, a kraje najbardziej wrażliwe otrzymały pilnie wsparcie moralne przywódców Kościoła – przekonywała Kanadyjka.

Potwierdziła, że ”‹”‹CIDSE wraz z innymi organizacjami religijnymi lobbuje w Katowicach, by przyjęto wytyczne dotyczące wdrażania ambitniejszego celu w zakresie walki z „ociepleniem”, to znaczy, by nie dopuścić do podniesienia się temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza.

– Ważne jest teraz, aby opinia publiczna była mobilizowana poprzez wydarzenia zewnętrzne – dodała Gauthier.

W spotkaniu klimatycznym COP24 bierze udział co najmniej 20 tys. osób z ponad 190 krajów, w tym przedstawiciele rządów, naukowcy, liderzy biznesu i liczni lobbyści klimatyczni z całego świata.

Źródło: cruxnow.com / vaticannews.va

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-12-12) | https://www.pch24.pl/kardynal-parolin-podczas-cop24-poparl-walke-z-globalnym-ociepleniem--to-wyzwanie-etyczne,64769,i.html

Skip to content