Aktualizacja strony została wstrzymana

Watykan naciskał na wydawnictwo w sprawie książki ze świadectwami abp Viganò o zaniedbaniach papieża

„Il Caso Viganò” (Sprawa Viganò) to najnowsza książka popularnego katolickiego autora Aldo Marii Valli.

Jak informuje amerykański portal Church Militant, „Pod koniec października renomowany watykański ekspert Aldo Maria Valli ogłosił wydanie swojej najnowszej książki, „Il caso Viganò – Il dossier che ha svelato il più grande scandalo all’interno della Chiesa” („Sprawa Viganò – dossier, który odsłonił największy skandal w Kościele”). Książka jest kompilacją wszystkich artykułów Valliego o zdumiewającym świadectwie byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych i tytularnego arcybiskupa Ulpiana, abp Viganò.”

Przypomnijmy, że w sierpniu, nuncjusz apostolski w USA w latach 2011-2016, abp Carlo Maria Viganò, publicznie oskarżył papieża Franciszka o ignorowanie doniesień o nadużyciach seksualnych amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka i przywrócenie go do łask pomimo wiedzy o pedofilskich i homoseksualnych skłonnościach tego hierarchy. W swoim oświadczeniu Viganò wezwał Franciszka do ustąpienia. Church Militant informuje, że książka Valliego jest nie tylko kompilacją publicznych oświadczeń Viganò w tej sprawie, lecz rownież zapisem jego prywatnych spotkań z byłym nuncjuszem. „Valli jest jednym z wielu włoskich dziennikarzy, z którymi osobiście skontaktował się Viganò, aby pomóc w publikacji swoich oświadczeń, wraz z Marco Tosattim i gazetą La Verità. Valli pozostaje w kontakcie z arcybiskupem i wielokrotnie upubliczniał komentarze Viganò o jego osobistej walce o pomoc w ujawnieniu skorumpowanego systemu władzy w hierarchii kościelnej” – informuje portal.

Wydawcą książki jest Fede & Cultura. Portal informuje, że wydawnictwo „zostało zmuszone do ograniczenia dalszych wydań tej książki.” Wydawnictwo poinformowało, że było poddane ogromnej presji „ze strony Kościoła, aby nie publikować niczego innego, co stawiałoby papieża w złym świetle.”

kresy.pl / church militant

Za: Kresy.pl (6 listopada 2018)

 


 

.