Usunięcie szczątków gen. Franco z Doliny Poległych? Watykan nie powie „nie”

Hiszpańska wicepremier Carmen Calvo otrzymała od „szefa watykańskiej dyplomacji” kardynała Pietro Parolina zapewnienie, że Stolica Apostolska nie będzie sprzeciwiać się ekshumacji i przeniesieniu ciała gen. Francisco Franco z Valle de los Caídos – wynika ze stanowiska rzecznik rządu.

Wicepremier Calvo zapewniła watykańskiego sekretarza stanu, że ekshumacji Franco towarzyszyć będzie dialog. Zarówno polityk hiszpańskiej lewicowej PSOE, jak i kard. Parolin stwierdzili, że ani madrycki rząd, ani Stolica Apostolska nie mają kompetencji, by zakazać rodzinie Franco pochówku ich krewnego w katedrze Almudena. Tam bliscy byłego dyktatora mają grobowiec.

Socjalistyczny rząd Hiszpanii chce do 24 grudnia przenieść ciało Franco poza mauzoleum ofiar hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych. Usunięcie szczątków dowódcy z Valle de los Caídos to jeden z priorytetów lewicy rządzącej krajem borykającym się z olbrzymim bezrobociem, dotykającym szczególnie ludzi młodych.

Działania zmierzające w tym celu rozpoczęły się od sierpniowego dekretu socjalistycznego premiera Pedra Sáncheza. Na usunięcie ciała generała Franco z Doliny Poległych długo nie godziła się rodzina. Zmieniła jednak zdanie, żądając przy tym spełnienia kilku warunków, takich jak specjalny protokół przy ponownym pochówku nieżyjącej już głowy państwa (odegranie hymnu, salwy).

W Valle de los Caídos spoczywa blisko 34 tys. ofiar wojny domowej. Mauzoleum powstało w czasach rządów gen. Franco, a w Dolinie Poległych pochowano zarówno jego stronników, jak i przeciwników.

Źródło: polsatnews.pl

MWł

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

W zasadzie „watykan” już nie mówi „nie” na żaden temat. A, przepraszam, jest twarde „nie” dla zaniedbywalnia segregacji śmieci.
Obcy Astronom

To smutne że Watykan czyli hierarchowie nie będą reagować stanowczo na akt profanacji jak by nie nazwać.Hierarchowie KK obecni którzy akceptują ten stan rzeczy nazywam po imieniu-zdrajcy.Generał Franco poprzez działania wojsk jemu podległych i sojuszników w tym żołnierzy Wehrmachtu zapobiegł całkowitej desakralizacji Hiszpanii.Wojna domowa która mała miejsce w tamtym czasie była tylko wstępem do tego co miało nastąpić gdyby władzę przejęli republikanie lub lewicowi aktywiści.To gen.Franco uratował tożsamośc Hiszpanii z jej ośrodkiem monarchii całą rodzine królewską która zapewnie po zwycięstwie wrogów zostałaby tak samo potraktowana jak rodzina carska w Rosji.A kosciół? powinien być wdzięczny za bohaterski wyczyn żołnierzy generała Franco i ich ofiarnośc. Jeśli podczas samej wojny domowej zabijano masowo kapłanów, niszczono kościoły , zgromadzenia to co by było gdyby republikanie przejęli władzę całkowitą w Hiszpanii? nie ostał by się żaden kościół.
lolas

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl ( 2018-10-30) | https://www.pch24.pl/usuniecie-szczatkow-gen--franco-z-doliny-poleglych--watykan-nie-powie-nie,63807,i.html

Skip to content