„Bóg już tu nie mieszka?” – Watykan o kościołach zamykanych z powodu braku wiernych

Aktualizacja: 2018-07-11 5:08 pm

Stolica Apostolska przygotuje instrukcje, które mają zapobiegać skandalicznym przypadkom zamieniania zamykanych świątyń katolickich na puby, siłownie, lodziarnie czy meczety. Pod koniec listopada w Rzymie odbędzie się międzynarodowy kongres pod wymownym hasłem „Bóg już tu nie mieszka?”.

„Bóg już tu nie mieszka?” - Watykan o kościołach zamykanych z powodu braku wiernych

Fot. Tama66/Pixabay

Jak pisze portal vaticannews.va, cytując kardynała Gianfranco Ravasiego, zadaniem uczestników spotkania będzie stawienie czoła poważnemu i coraz bardziej naglącemu problemowi zamykania kościołów oraz ich nowego przeznaczenia. Jak podkreślił zwierzchnik Papieskiej Rady Kultury, który wraz z episkopatem Włoch oraz Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim organizuje konferencję, odbieranie świątyniom ich pierwotnego przeznaczenia jest szczególnie mocno widoczne i nasila się m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii. Podobny trend zaznacza się także za Oceanem – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kościół tłumaczy zamykanie kościołów spadającymi wskaźnikami przyrostu naturalnego, sekularyzacją a także rezygnacją ludzi z praktyk religijnych. W ślad za tym idzie spadek liczby kapłanów.

65 tysięcy kościołów jest własnością parafii i diecezji. Ponadto około 25 tysięcy należy do państwa. Do tego trzeba doliczyć świątynie będące w rękach osób prywatnych i zgromadzeń zakonnych, a tu nie mamy dokładnych danych. W sumie szacujemy, że we Włoszech jest ponad 100 tysięcy kościołów, z czego około 100 opuszczonych – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Valerio Pennasso.

Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć ogłoszenia mówiące o sprzedaży świątyń. U nas nie są to jeszcze wielkie liczby. Jednak kiedy ludzie widzą, że miejsca w których zostali ochrzczeni czy się modlili stały się pubami, lodziarniami czy sklepami często są mocno zgorszeni. Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia – dodał duchowny.

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich episkopatów Europy, Ameryki Północnej oraz Oceanii. Poproszono ich o przygotowanie szczegółowego spisu kościołów w poszczególnych krajach, z konkretnym opisem aktualnej sytuacji danego miejsca kultu – informuje portal Vatican News.

Źródło: vaticannews.va

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Najpierw z ołtarza głównego usuwa się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, by w tym miejscu ustawić fotel dla pyszałka, później – aby był on lepiej widziany – usuwa się krzyż z ołtarza, który staje się stałem wokół którego tworzy się przestrzeń dla aktywności opisanych przez ?Pytającego?. Ostatecznie nie ma tam już miejsca dla Pana Boga i – Bóg już tam nie mieszka.
Wierny

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102704 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]