Oskarżenia wobec kardynała McCarrick o molestowanie seksualne „okazały się wiarygodne i uzasadnione”

Emerytowany kardynał Thodore McCarrick wydał oświadczenie, w którym przyjmuje decyzję Stolicy Apostolskiej „o zaprzestaniu sprawowania wszelkiej publicznej funkcji” w związku z ustaleniami procesu o molestowanie seksualne nieletniego chłopca.

87-letni kardynał McCarrick, zarządzający w latach 2001-2006 archidiecezją Waszyngtonu, przyznał, że został oskarżony o „seksualne molestowanie nastolatka, prawie 50 lat temu”, w czasie gdy świadczył posługę kapłana w jednej z parafii w archidiecezji nowojorskiej.

W swomi oświadczeniu kard. McCarrick broni się twierdząc, że „Jakkolwiek absolutnie nie przypominam sobie tego nadużycia i podtrzymuję swoją niewiność, to współczuję osobie wysuwającej to oskarżenie z powodu tego wszystkiego co przeszła”.

Innego zdania jest obecny arcybiskup Nowego Jorku i przewodniczący Konferencji Episkopatu USA, kardynał Timothy Dolan, który nadzorował proces wyjaśniający otworzony pod naciskiem Watykanu. Arcybiskup Dolan przyznał, że oskarżenia okazały się wiarygodne i uzasadnione.

Wobec kardynała McCarrick oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich były znane już w roku 2003, a o kontakty seksualne z dorosłymi, już dużo wcześniej, kiedy sprawowal on w latach 1986-2000 funkcję arcybiskupa diecezji Newark w stanie New Jersey.

Przyznał to obecny arcybiskup Newarku, kard. Joseph Tobin, który stwierdził, że co prawda nie otrzymał żadnych zażaleń w sprawie molestowania seksualnego nieletnich przez kardynała McCarrick, ale „W przeszłości były oskarżenia dotyczącego jego kontaktów seksualnych z osobami dorosłymi. Diecezja Metuchen w archidiecezji Newark rozpatrzyła 3 oskarżenia, z których dwa zakończyły się wypłaceniem odszkodowań.

Kard. McCarrick w listopadzie 2000 roku został mianowany arcybiskupem Waszyngtonu, a w lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, pomimo tego (?) że dał się już się doskonale poznać jako ultra-liberalny hierachia, jak również wpływały oskarżenia o seksualne nadużycia. Podczas arcybiskupstwa w stolicy Stanów Zjednoczonych, kard. McCarrick wypowiadał się publicznie, że „nie jest przeciwny związkom homoseksualnym”, wspierał aborcyjnych polityków, promował liberalne agendy lewicowych hierarchów amerykańskich, sprawował pieczę nad ohydnymi ekumenicznymi i międzyreligijnymi spotkaniami, a nawet otwarcie… modlił się do Allaha. We wrześniu 2005 roku kardynał Theodore McCarrick podczas uroczystości powitalnych króla Jordanii King Abdullah II i królowej Rania, na uniwersytecie Catholic University w Waszyngtonie wołał: „W imię Allaha, miłosiernego i litościwego Boga – módlmy się.”

CZYTAJ:

 


 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content