Oskarżenia wobec kardynała McCarrick o molestowanie seksualne “okazały się wiarygodne i uzasadnione”

Aktualizacja: 2018-06-22 12:51 pm

Emerytowany kardynał Thodore McCarrick wydał oświadczenie, w którym przyjmuje decyzję Stolicy Apostolskiej “o zaprzestaniu sprawowania wszelkiej publicznej funkcji” w związku z ustaleniami procesu o molestowanie seksualne nieletniego chłopca.

87-letni kardynał McCarrick, zarządzający w latach 2001-2006 archidiecezją Waszyngtonu, przyznał, że został oskarżony o “seksualne molestowanie nastolatka, prawie 50 lat temu”, w czasie gdy świadczył posługę kapłana w jednej z parafii w archidiecezji nowojorskiej.

W swomi oświadczeniu kard. McCarrick broni się twierdząc, że “Jakkolwiek absolutnie nie przypominam sobie tego nadużycia i podtrzymuję swoją niewiność, to współczuję osobie wysuwającej to oskarżenie z powodu tego wszystkiego co przeszła”.

Innego zdania jest obecny arcybiskup Nowego Jorku i przewodniczący Konferencji Episkopatu USA, kardynał Timothy Dolan, który nadzorował proces wyjaśniający otworzony pod naciskiem Watykanu. Arcybiskup Dolan przyznał, że oskarżenia okazały się wiarygodne i uzasadnione.

Wobec kardynała McCarrick oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich były znane już w roku 2003, a o kontakty seksualne z dorosłymi, już dużo wcześniej, kiedy sprawowal on w latach 1986-2000 funkcję arcybiskupa diecezji Newark w stanie New Jersey.

Przyznał to obecny arcybiskup Newarku, kard. Joseph Tobin, który stwierdził, że co prawda nie otrzymał żadnych zażaleń w sprawie molestowania seksualnego nieletnich przez kardynała McCarrick, ale “W przeszłości były oskarżenia dotyczącego jego kontaktów seksualnych z osobami dorosłymi. Diecezja Metuchen w archidiecezji Newark rozpatrzyła 3 oskarżenia, z których dwa zakończyły się wypłaceniem odszkodowań.

Kard. McCarrick w listopadzie 2000 roku został mianowany arcybiskupem Waszyngtonu, a w lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, pomimo tego (?) że dał się już się doskonale poznać jako ultra-liberalny hierachia, jak również wpływały oskarżenia o seksualne nadużycia. Podczas arcybiskupstwa w stolicy Stanów Zjednoczonych, kard. McCarrick wypowiadał się publicznie, że “nie jest przeciwny związkom homoseksualnym”, wspierał aborcyjnych polityków, promował liberalne agendy lewicowych hierarchów amerykańskich, sprawował pieczę nad ohydnymi ekumenicznymi i międzyreligijnymi spotkaniami, a nawet otwarcie… modlił się do Allaha. We wrześniu 2005 roku kardynał Theodore McCarrick podczas uroczystości powitalnych króla Jordanii King Abdullah II i królowej Rania, na uniwersytecie Catholic University w Waszyngtonie wołał: „W imię Allaha, miłosiernego i litościwego Boga – módlmy się.”

CZYTAJ:

 


 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=102267 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]