- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Oddanie biskupom prawa do ostatniego słowa w sprawie tekstów liturgicznych zniszczy jedność

Tłumacze zatrudniani przez biskupów rozwadniali teksty biblijne i liturgiczne pod pretekstem lepszego zrozumienia – powiedział kardynał Gerhard Müller. Niedawny jeszcze prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla niemieckiej agencji odniósł się do niedawnej reformy liturgicznej autorstwa Franciszka. 

Zgodnie z papieskim postanowieniem, krajowe konferencje biskupów mogą nadzorować i ostatecznie akceptować przekłady tekstów na poszczególne języki. Wprawdzie, powołując się na instrukcję Liturgiam Authenticam z 2001 roku, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Robert Sarah stwierdził, że decydujące słowo w sprawie kształtu tłumaczeń należą wciąż do Stolicy Apostolskiej, jednak został błyskawicznie wyprowadzony z „błędu” przez Franciszka.

Tymczasem w wywiadzie opublikowanym w minionym tygodniu kardynał Mueller powiedział: „Ostatecznym autorytetem w przypadku wątpliwości nie mogą być Konferencje Episkopatów, które zniszczyłyby jedność Kościoła katolickiego w wierze, spowiedzi i modlitwie”.

Jak powiedział niemiecki hierarcha, sam „często doświadczał, że tłumacze zatrudniani przez biskupów rozwadniali teksty biblijne i liturgiczne pod pretekstem lepszego ich zrozumienia”.

Źródło: LifeSiteNews.com

RoM

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]