Rosja: rodzice protestują przeciwko Halloween. „Najbardziej beznadziejny produkt zachodniej kultury”

Aktualizacja: 2016-10-31 11:11 am

Przedstawiciele rodziców rosyjskich dzieci i aktywiści prawosławnych organizacji pozarządowych  zwrócili się do minister oświaty, by zakazała obchodzenia święta Halloween. Do osób ostro krytykujących Halloween dołączyła też część moskiewskich organizacji młodzieżowych.

W petycji do minister oświaty, Olgi Wasiliewej napisali m.in. „Domagamy się zakazu obchodzenia tego obcego rosyjskim wartościom święta we wszystkich państwowych placówkach naukowo-dydaktycznych na terenie całego kraju”. W petycji podkreślono też, że „każde szkolne święto powinno swoim charakterem uwypuklać dobro, a nie zepsucie, strach i zło”.

Protestujący zwracają uwagę, że świętowanie Halloween na wzór amerykański działa negatywnie na psychikę dzieci. Autorzy petycji są oburzeni, że w tym roku święto Halloween znalazło się w szkolnym programie oficjalnie obchodzonych wydarzeń kulturalnych. – Nie rozumiemy, kto mógł wpaść na pomysł wpisania tego beznadziejnego produktu zachodniej kultury masowej do naszego kalendarza  – powiedział nie kryjąc oburzenia jeden z prawosławnych aktywistów.

Jak na razie nie ma żadnej oficjalnej odpowiedzi ze strony ministerstwa.

Obchodzony 31 października Halloween cieszy się w Rosji coraz większą popularnością. Z roku na rok przybywa stron internetowych poświęconych temu amerykańskiemu świętu. Jak informuje Lewada Centr, czterech na pięciu dorosłych Rosjan słyszało o święcie i jest w stanie coś o nim powiedzieć.

ChS

Źródło www.sedmitza.ru

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-10-31)

 


 

Rosyjska prokuratura zbada zgodność z prawem obchodów Halloween

Skargę na organizatorów imprez związanych z Halloween złożyły środowiska cerkiewne Rosji. Uważają one, że obchody święta to “kult szatana” i który powinien zostać zakazany.

Według prawnika Jarosława Michajłowa, który przygotował formalną skargę, każdy kult powinien posiadać reprezentację w postaci konkretnej, legalnej organizacji ponoszącej odpowiedzialność za przeprowadzane w związku z nim obrzędy. Zdaniem Michajłowa w Rosji nie istnieje żadna zorganizowana i umocowana prawnie grupa wyznawców Halloween. Z tego powodu nie można pozwolić na to, aby kult rozpowszechniał się samoistnie i bez jakiejkolwiek kontroli.

Z kolei wierni, związani z ruchami cerkiewnymi, którzy zainicjowała złożenie skargi, uważają że Halloween szerzy “kult szatana” i jest symbolem “zwycięstwa ciemnych mocy nad siłami światła”.

Wierni mogą liczyć na wsparcie prawosławnych biskupów. W skardze żądają, aby prokuratura przeprowadziło śledztwo sprawdzające legalność “Halloween”. Po jego zakończeniu liczą na wprowadzenie zakazu organizowania imprez z okazji tego święta, które ich zdaniem sięga do pogaństwa i okultyzmu, a także stoi w sprzeczności z rosyjskimi i chrześcijańskimi tradycjami.

kresy.pl / rp.pl

Za: Kresy.pl (28 października 2016)

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90859 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]