Aktualizacja strony została wstrzymana

Obradowali nad hermeneutyką Soboru Watykańskiego II, teraz podyskutują o Europie

W dniach 25 – 28 sierpnia w Watykanie spotkają się uczniowie  kard. Josepha Ratzingera. W tym roku tematem dorocznego spotkania Kręgu Uczniów późniejszego papieża Benedykta XVI będzie Europa i jej problemy i wyzwania. Głównymi referentami będą m.in. biskup – senior austriackiego Grazu – Egon Kapellari i rektor „Istituto Universitario Europeo” we Florencji, prof. Joseph Weiler. W ostatnich latach obradowano m.in. nad hermeneutyką Soboru Watykańskiego II.

Krąg Uczniów Ratzingera (Ratzinger Schülerkreis) istnieje od 1971 r. W ostatnich latach obradowano głównie nad hermeneutyką Soboru Watykańskiego II, nową ewangelizacją i rozumieniem dokumentów soborowych – między tradycją a innowacją. Tematami wcześniejszych spotkań były: „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj” (2009), „Historyczność Chrystusa” (2008) – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”, a także związki między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) i obraz św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka. Rozważano też „Kwestię Boga w kontekście sekularyzacji”, teologię Krzyża, a w ubiegłym roku – „Jak mówić o Bogu? Kryzys wiary w Europie”.

Jak wspominał kilka lat temu w rozmowie z KAI kard. Christoph Schönborn z Wiednia, grupa powstała dlatego, że przyszły papież miał w Ratyzbonie zbyt wielu doktorantów i nie był w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich.

Spotkania te odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy obecny papież-senior prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał. Od 2009 Krąg poszerza się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.

W 2008 Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Jej kuratorium przewodniczy kard. Ch. Schönborn. Na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu jest o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniu i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” i duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie.

Emerytowany od 1999 ks. prof. Joseph Ratzinger – Benedykt XVI wykładał dogmatykę w Augsburgu, a od 1986 – teologię fundamentalną na uniwersytecie w Pasawie.

Źródło: KAI

POz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-08-10)

 


 

PRZYPOMINAMY:

„Mit o interpretacji Vaticanum II w świetle Tradycji Katolickiej” – ks. Jan Jenkins FSSPX

[youtube =-FyVvjUVxzY width=”600″]

 


 

Skip to content