Niemiecki kardynał: Trzeba cierpliwości wobec takich krajów jak Polska

Aktualizacja: 2016-05-9 9:38 am

Zdaniem wieloletniego przewodniczącego niemieckiego episkopatu i biskupa Moguncji, kardynała Karla Lehmanna cierpliwości wymaga m.in. obchodzenie się z częścią eurosceptyków, którzy „z frustracji wybierają partie prawicowe”. Ubolewał przy tym nad zbyt małym zaangażowaniem Kościoła na rzecz Europy.

W piątkowym wywiadzie dla  „Sueddeutsche Zeitung“ kard. Lehmann stwierdził, że europejska myśl w żadnym wypadku się nie przeżyła. „Trzeba jednak cierpliwość wobec krajów takich jak Polska, Węgry czy Czechy” – dodał duchowny. Jego zdaniem, cierpliwości wymaga również obchodzenie się z częścią eurosceptyków, którzy „z frustracji wybierają partie prawicowe”. Uznał też za błąd „zbyt szybkie” przyjęcie zbyt wielu państw do UE.

Zdaniem biskupa Moguncji, w Europie panuje „małoduszność i bojaźliwość”, co być może zostało spowodowane zbytnią koncentracją na gospodarce i handlu. Przypuszcza, że zbyt małym stopniu koncentrowano się „na trosce o propagowaniu wśród obywateli kulturowych i emocjonalnych aspektów myśli europejskiej”.  Ubolewał przy tym nad zbyt małym zaangażowaniem Kościoła na rzecz Europy, gdyż w poszczególnych krajach zbyt mało zobowiązuje się do realizowania europejskiej myśli jako całości.

Kard. Lehman krytycznie odniósł się do zyskującej coraz większa popularność partii Alternatywa dla Niemiec. Uznał zawarte w jej programie zdanie: „islam nie należy do Niemiec” za nie do pogodzenia z nowoczesnym rozumieniem konstytucji. Stwierdził, że ktoś, kto propaguje „rasizm i nacjonalizm”, jest dla niego, jako chrześcijanina, niewybieralny.

Dw.de / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87428 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]