Główny Rabinat Izraela zerwał stosunki z Watykanem

Aktualizacja: 2009-01-28 5:36 pm

Główny rabinat Izraela zerwał bezterminowo oficjalne stosunki z Watykanem, na znak protestu przeciwko “decyzji papieża o przywróceniu znanego negacjonisty Holokaustu” – pisze The Jerusalem Post, mając na myśli wypowiedź biskupa Richarda Williamson z Bractwa św. Piusa X, którego status kanoniczny papież właśnie uregulował.

Decyzja naczelnych rabinów Izraela powzięta została pomimo wysłania przez przełożonego Bractwa św. Piusa X, biskupa Bernarda Fellay, listu do papieża z przeprosinami za wypowiedziane przez bp. Williamsona opinie.

Naczelni rabini odwłołali ponadto zaplanowane na 2-4 marca br. spotkania w Rzymie z Papieską Komisją do spraw Stosunków z Judaizmem. W liście do przewodniczącego Rady, kardynała Waltera Kaspera, dyrektor Rabinatu, Oded Weiner napisał, iż “bez publicznych przeprosin i odwołania [wypowiedzianych słów], kontynuowanie dialogu będzie trudne”.

“Jak stwierdzają źródła Naczelnego Rabinatu, list przedostał się do izraelskiej prasy zanim dotarł do Watykanu, co jeszcze bardziej może utrudnić relacje pomiędzy Naczelnym Rabinatem a Kościołem katolickim” – pisze izraelski dziennik.

Rabin David Rosen, dyrektor amerykańskiego żydowskiego komitetu do spraw stosunków międzyreligijnych (American Jewish Committee’s Department for Interreligious Affairs), ciała doradczego komisji rabiniczej, powiedział, iż decyzja o odwołaniu ekskomuniki zaciągniętej przez Bractwo św. Piusa X w 1988 roku, wytworzyła  “niezdrową atmosferę”.

Rabin Rosen powiedział ze sztuczną skromnością, że “Nie wydaje mi się, że mogę się wypowiadać co Kościół ma zrobić”, jednak zaraz zażądał mówiąc, że “[bp] Williamson powinien być obłożony jakąś cenzurą lub zmuszony do wycofania swojego oświadczenia. Zanim to nastąpi, będziemy kontaktowali się z Watykanem na poziomie spotkań indywidualnych, ale nie będą odbywały się oficjalne spotkania.”


KOMENTARZ BIBUŁY: Chciałoby się rzec tylko jedno: Deo Gratias! za samą decyzję Papieża, jak i za konswekwencje w postaci zawieszenia bezsensownego tzw. dialogu pomiędzy przedstawicielami żydowskimi a Kościołem katolickim. “Dialogu”, który prowdził tylko i wyłącznie do niekończących się żądań nieustannych ustępstw Kościoła w zasadniczych kwestiach, bez możliwości uzyskania wiążących porozumień z drugiej strony. “Dialog” tego rodzaju polega bowiem na zawieraniu porozumień, które Kościół jako hierarchiczna autorytarna instytucja zmuszony jest przestrzegać, zaś strona żydowska z racji braku takowego odpowiednika, nie jest do tego zobligowana. Ta naturalnie istniejąca różnica uniemożliwia jakiekolwiek owocne porozumienia, nie mówiąc już o braku podstawowej szczerej chęci współpracy ze strony żydowskiej. Przyjęta przez tę stronę pozycja dotycząca kwestii stricte historycznej, o której wypowiadał się biskup Williamson, świadczy dobitnie o braku chęci wyjaśniania rzeczywistości. A cóż dopiero mówić o sporach doktrynalnych. Jeśli nie można dyskutować na tematy historyczne, jak można prowadzić dialog na tematy teologiczne.


ZOB. RÓWNIEŻ:

orazCZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5970 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]