Aktualizacja strony została wstrzymana

Sensacyjne znalezisko: w rzymskiej Bazylice odkryto relikwie św. Pawła

Sensacyjne znalezisko. W rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami odkryto relikwie Apostoła Narodów

Na tę informację czekali od stuleci chrześcijanie na całym świecie. Z wielkim wzruszeniem Papież Benedykt XVI ogłosił wczoraj wieczorem, że sarkofag w Bazylice św. Pawła za Murami jest rzeczywiście grobem Apostoła Narodów. Specjalistycznego badania fragmentów kości dokonali naukowcy, którzy nie znali pochodzenia próbek.

Jedna z bocznych ścian grobowca w Bazylice św. Pawła za Murami została odsłonięta jeszcze przed rozpoczęciem obchodów Roku Świętego Pawła. Wiadomość o wyniku wnikliwych badań naukowych Ojciec Święty ogłosił wczoraj podczas uroczystych Nieszporów zamykających Rok Pawłowy. – Zebraliśmy się tutaj, przy grobie Apostoła, którego zachowany sarkofag pod ołtarzem papieskim był ostatnio przedmiotem uważnej analizy naukowej – powiedział Benedykt XVI.

Papież ujawnił, że w trakcie ostatnich prac wykopaliskowych udało się dokonać naukowej skrupulatnej analizy zawartości zamkniętego od setek lat sarkofagu. Nie został on wprawdzie otwarty, ale grupa wybitnych badaczy wprowadziła tam specjalną sondę przez mały otwór wykonany w ścianie budowli. Odkryto, że znajdują się tam skrawki drogocennego lnianego płótna barwionego na purpurowo i laminowanego złotem, a także innej tkaniny w kolorze błękitnym z zawartością włókien lnu. Stwierdzono ponadto obecność grudek czerwonego kadzidła i substancji proteinowych i wapiennych. Odnalezione drobne fragmenty kości zostały poddane analizie przy pomocy promieniotwórczego izotopu węgla C14. Naukowcy, którzy się tego podjęli, nie znali pochodzenia przekazanych im próbek.

Wynik? To kości osoby żyjącej między I a II wiekiem. – To wydaje się potwierdzać jednogłośną i niekwestionowaną tradycję, że mamy do czynienia z doczesnymi szczątkami Apostoła Pawła – powiedział wyraźnie wzruszony Benedykt XVI.
Dalszą część homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa wieczornego Papież poświęcił Pawłowej nauce o nowym człowieku w Chrystusie. – Stwierdzenie „dojrzałość wiary” stało się w ostatnich dziesięcioleciach rozpowszechnionym sloganem – mówił Benedykt XVI. – Pojmuje się ją często jako postawę kogoś, kto nie daje posłuchu Kościołowi i jego pasterzom, ale wybiera w sposób niezależny to, w co chce wierzyć bądź nie – czyli coś w rodzaju wiary „zrób to sam”. I taką dojrzałość przedstawia się jako „odwagę” wypowiadania się przeciwko Magisterium Kościoła. Tymczasem nie potrzeba tu żadnej odwagi, gdy ma się pewność publicznego poklasku. Odwagi potrzeba raczej, by przylgnąć do wiary Kościoła, także gdy jest ona sprzeczna ze „schematem” proponowanym przez współczesny świat – podkreślił Ojciec Święty.
Rok Świętego Pawła zakończył się nie tylko ujawnieniem informacji o odkryciu relikwii Apostoła. O innym cennym znalezisku poinformował wczorajszy dziennik „L’Osservatore Romano”. Dzięki zastosowaniu lasera w Katakumbach św. Tekli w Rzymie watykańscy archeolodzy odnaleźli najstarszy, bo pochodzący z IV wieku portret św. Pawła Apostoła. Kolorowy owalny wizerunek na czerwonym tle, znaleziony przy via Ostiense niedaleko Bazyliki Świętego Pawła za Murami, przedstawia mężczyznę o pociągłej twarzy z długą, czarną brodą. Tego odkrycia dokonali 19 czerwca specjaliści z Papieskiej Komisji Archeologicznej, którzy w katakumbach pracują od roku. – To niezwykłe wydarzenie, które przypieczętowuje w sposób nieoczekiwany i zdumiewający Rok Świętego Pawła – podkreślił arcybiskup Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.
Uroczystości zakończenia Roku Świętego Pawła odbyły się nie tylko w Rzymie. Benedykt XVI rozesłał siedmiu specjalnych wysłanników w „miejsca Pawłowe” – do Ziemi Świętej, Turcji, Malty, Grecji, Syrii, Libanu i na Cypr.

Wojciech Kobryń, Radio Watykańskie

Za: Nasz Dziennik |http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=ii&dat=20090629&id=main | Tu spoczywa Święty Paweł

Skip to content