Dlaczego papież nie chciał, by całowano jego pierścień? Szokujące wyjaśnienie Watykanu

Aktualizacja: 2019-03-29 12:11 pm

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do szeroko dyskutowanej sceny z Loreto, gdy papież nie chciał, by stojący w kolejce do niego wierni całowali jego pierścień. Na nagraniu widać, że Franciszek energicznie odsuwa dłoń.

Higiena to powód, dla którego podczas niedawnej wizyty w Loreto papież Franciszek nie chciał, by wierni całowali jego pierścień – takie wyjaśnienie przedstawił w czwartek Watykan.

fot. Twitter

Gisotti poinformował, że zapytał o to papieża w związku z dyskusją, jaka trwa na temat tego gestu. Jak relacjonował, usłyszał od niego, że powodem były względy higieniczne. Rzecznik zaznaczył, że nie chodziło o samego Franciszka.

Papież nie chciał, by ludzie pozarażali się od siebie nawzajem – wyjaśnił. Rzecznik przypomniał, że kolejka do papieża była długa.

(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (28/03/2019)

 


 

Całowanie papieża w Pierścień Rybaka – piękny katolicki zwyczaj

Istnieją zwyczaje i tradycje odporne na zmienne mody ideologiczne. Wyrażają one bowiem coś głębszego, zakorzenionego w naturze ludzkiej albo wręcz w rzeczywistości nadprzyrodzonej. Jednym z nich jest obyczaj całowania papieży w Pierścień Rybaka.

Usankcjonowano go w XV stuleciu, gdy znalazł odzwierciedlenie w tekście papieskiej ceremonii. Nazwa Pierścień Rybaka pochodzi od świętego Piotra, trudniącego się wszak rybołówstwem. Jest to jeden z kilku papieskich pierścieni, acz chyba najbardziej znany.

Świadectwa historyczne mówią o użyciu Pierścienia Rybaka przez papieża Klemensa IV w 1265 i 1266 roku. Z kolei święty Pius X przyznał cząstkowy odpust za ucałowanie pierścienia – przypomina Hannah Brockhaus.

Choć po włosku ten gest określa się jako baciamento, a więc pocałunek w rękę, to w rzeczywistości chodzi o pocałunek pierścienia, a nie samej dłoni. Jak zauważa Roberto Regoli cytowany przez „National Register”, gest ten wyraża głęboką wierność papieżowi i Kościołowi. Chodzi w nim o wyrażenie oddania nie tyle człowiekowi, lecz jego urzędowi biskupa Rzymu.

Całowanie pierścienia papieża to piękny przejaw katolickiego uznania dla hierarchii i ładu, a także wiary w Boże ustanowienie Kościoła. Praktykowany dobrowolnie świadczy o pokorze i woli podporządkowania się Kościołowi. Fakt, że przetrwał także w naszych czasach, mimo jego sprzeczności z dominującym egalitaryzmem, wskazuje na jego zakorzenienie w naturze ludzkiej.

Źródła: ncregister.com / komentarz pch24.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-03-28)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

A Franciszek nie pozwala całować swój pierścień, natomiast w Izraelu sam całował pierścień rabina! Wyjaśni to ktoś?
Anaja

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=107329 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]