Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: wątpliwe plany ożywienia i wsparcia ewangelizacji

Diecezje Quebecu wchodzą w drugą fazę restrukturyzacji.  Rozpoczęła się ona w 2011 i ma służyć „wsparciu ewangelizacji” – czytamy na stronie internetowej Metropolii. Zasadniczą zmianą jest zmniejszenie liczby parafii. W tym roku o połowę, z obecnych 130 do 64, a docelowo do 37, co ma stać się przed końcem 2020 r. Warto wspomnieć, że niespełna siedem lat temu, kiedy ten proces się rozpoczął, na obszarze diecezji było 216 parafii, do których należało ponad milion ochrzczonych katolików.

Reforma wiąże się również z przegrupowaniem ekip duszpasterskich, które muszą znaleźć nowe sposoby pracy i koordynacji swoich działań. Arcybiskup Quebecu kard. Gerald Cyprien Lacroix ufa, że pozwoli to na wychowanie kapłanów i znalezienie nowych środków do pełnienia misji. Zmiany mają pomóc także w odnowie kultury osobistego spotkania z drugimi i komunii z Chrystusem przez stworzenie wspólnoty misjonarzy – dodaje kanadyjski hierarcha.

mk/rv, ecdq.org

Za: Radio Watykańskie (06/02/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Źeby nie było wątpliwości – tytuł pochodzi z samego Radia Watykańskiego, które dziwnie raczyło zauważyć, że te wszystkie „konsolidacje” i „restrukturalizacje” mające miejsce w Ameryce – czy to w Kanadzie, czy w USA – są wątpliwymi planami ożywienia Kościoła. Nie zauważa jednak, że cała sytuacja spowodowana jest przyjęciem destrukcyjnego kursu przez Kościół, od czasu Soboru Watykańskiego II. Niekiedy potrafią biadolić, lecz nie widzą przyczyny. Jak Buszmeni, którzy nie potrafili skojarzyć faktu kopulacji z późniejszym porodem…

 


 

.