Episkopat Peru: Papież zaprasza, aby powrócić do korzeni

Aktualizacja: 2018-01-23 10:22 am

Franciszek zaprosił Peruwiańczyków do powrotu do korzeni kulturowych i rodzinnych oraz do radosnego przeżywania wiary – tak papieską wizytę w tym kraju podsumował rzecznik tamtejszego episkopatu. Ks. Victor Hugo Miranda w wywiadzie udzielonym watykańskiej agencji prasowej Fides zauważył, że Papież wskazał na religijność ludową, jako ważny element wiary Peruwiańczyków, podkreślił także wagę ich tradycji. Przypomniał słowa Franciszka, że Bóg i Maryja mówią w dialekcie tamtejszej ludności i w ten sposób starają się być zawsze blisko nich.

Zdaniem ks. Mirandy duże znaczenie w czasie tej wizyty miał także fakt, że Papież zwrócił uwagę na cierpienia ludów tubylczych i zachęcał, aby zarówno Kościół, jak i państwo bardzo poważnie potraktowały ich problemy. Szczególne były słowa krytyki wobec władz, odnoszące się do niewystarczającego zainteresowania rdzenną ludnością. Papież zachęcił również duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego do bycia blisko ludu, który potrzebuje ich wsparcia. „Jeśli Kościół i państwo chcą pozostać wierne jego słowom, muszą się zmienić” – stwierdził rzecznik peruwiańskiego episkopatu.

mn/rv, fides

Za: Radio Watykańskie (22/01/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Gdy Franciszek zaprosił Peruwiańczyków “aby powrócić do korzeni”, chciałby się wykrzyknąć: wreszcie! Wreszcie Franciszek wzywa  – kogokolwiek, a teraz konkretnie Peruwiańczyków – do powrotu do korzeni katolicyzmu, do podstaw, do Tradycji. Jednak… niestety, nie… Franciszek wzywa Peruwiańczyków “do powrotu do korzeni kulturowych”. A cóż to są dla nich te “korzenie kulturowe”? Jest to tradycja pogańska, królestwo szamanów, czcicieli Słońca i różnych bożków. Peru pozbawione czystego katolicyzmu przekształca się szybko w neopogańską krainę “ze swoimi”, przyznać trzeba bardzo bogatymi korzeniami. I do tego właśnie nawołuje Franciszek!

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99287 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]