Episkopat Peru: Papież zaprasza, aby powrócić do korzeni

Franciszek zaprosił Peruwiańczyków do powrotu do korzeni kulturowych i rodzinnych oraz do radosnego przeżywania wiary – tak papieską wizytę w tym kraju podsumował rzecznik tamtejszego episkopatu. Ks. Victor Hugo Miranda w wywiadzie udzielonym watykańskiej agencji prasowej Fides zauważył, że Papież wskazał na religijność ludową, jako ważny element wiary Peruwiańczyków, podkreślił także wagę ich tradycji. Przypomniał słowa Franciszka, że Bóg i Maryja mówią w dialekcie tamtejszej ludności i w ten sposób starają się być zawsze blisko nich.

Zdaniem ks. Mirandy duże znaczenie w czasie tej wizyty miał także fakt, że Papież zwrócił uwagę na cierpienia ludów tubylczych i zachęcał, aby zarówno Kościół, jak i państwo bardzo poważnie potraktowały ich problemy. Szczególne były słowa krytyki wobec władz, odnoszące się do niewystarczającego zainteresowania rdzenną ludnością. Papież zachęcił również duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego do bycia blisko ludu, który potrzebuje ich wsparcia. „Jeśli Kościół i państwo chcą pozostać wierne jego słowom, muszą się zmienić” – stwierdził rzecznik peruwiańskiego episkopatu.

mn/rv, fides

Za: Radio Watykańskie (22/01/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Gdy Franciszek zaprosił Peruwiańczyków „aby powrócić do korzeni”, chciałby się wykrzyknąć: wreszcie! Wreszcie Franciszek wzywa  – kogokolwiek, a teraz konkretnie Peruwiańczyków – do powrotu do korzeni katolicyzmu, do podstaw, do Tradycji. Jednak… niestety, nie… Franciszek wzywa Peruwiańczyków „do powrotu do korzeni kulturowych”. A cóż to są dla nich te „korzenie kulturowe”? Jest to tradycja pogańska, królestwo szamanów, czcicieli Słońca i różnych bożków. Peru pozbawione czystego katolicyzmu przekształca się szybko w neopogańską krainę „ze swoimi”, przyznać trzeba bardzo bogatymi korzeniami. I do tego właśnie nawołuje Franciszek!

 


 

Skip to content