Portugalia: Archidiecezja Bragi dopuszcza „niektórych” rozwodników do Komunii Świętej

Archidiecezja Bragi w Portugalii zdecydowała o dopuszczeniu niektórych rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej. Nowe rozwiązanie ma być zgodne z adhortacją apostolską Amoris Laetitia.

O decyzji archidiecezji poinformowała 12 stycznia agencja prasowa „Ecclesia” należąca do portugalskiego episkopatu. 17 stycznia odbyła się w Bradze konferencja prasowa zorganizowana przez władze archidiecezji, na której zaprezentowano inspirowany ósmym rozdziałem Amoris Laetitia dokument „Zbudować dom na skale. Kierunki duszpasterstwa rodzinnego”.

Jak informuje „Ecclesia”, stosowne decyzje odnośnie rozwodników w nowych związkach zapadły już jednak znacznie wcześniej. W listopadzie ubiegłego roku Rada Kapłańska archidiecezji powołała grupę roboczą, która ma zajmować się opieką duszpasterską nad rozwodnikami w nowych związkach pragnącymi przystępować do sakramentów. Jako zasadę przyjęto ewentualność dopuszczenia do Komunii Świętej „w zgodzie z procesem indywidualnego rozróżniania” w każdym przypadku. Rada kapłańska obradując nad znaczeniem Amoris Letitia bez żadnego głosu sprzeciwu przyjęła interpretację mówiąca o możliwości dopuszczenia niektórych rozwodników do sakramentów.

Wspomniana grupa robocza do spraw rozwodników w nowych związkach składa się zarówno z kapłanów, jak i ze świeckich. Ma zasadniczo zajmować się informowaniem rozwodników w nowych związkach o możliwości przeprowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ich pierwszego małżeństwa; dodatkowo ma wspierać rozwodników „w procesie osobistego rozróżniania dostępu do sakramentów”.

„Ecclesia” cytując bezpośrednio z dokumentu „Budować dom na skale” pisze, że archidiecezja zaleca unikanie wywoływania wrażenia, jakoby chodziło o „ogólne dopuszczenie do sakramentów”. Idzie tymczasem raczej o „osobisty proces rozróżniania na forum internum, w towarzystwie duszpasterza, z częstymi spotkaniami, który ma pomóc właściwie ocenić każdy poszczególny przypadek w świetle nauczania kościelnego”. Wszystko ma być „w zgodzie z Amoris Laetitia”.

Arcybiskupem Bragi i zarazem prymasem całej Portugalii jest od 1999 roku 74-letni Jorge Ferreira da Costa Ortiga.

Pach

Źródło: Katholisches.info

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-01-19) | http://www.pch24.pl/portugalia--archidiecezja-bragi-dopuszcza-niektorych-rozwodnikow-do-komunii-swietej,57671,i.html

Skip to content