Franciszek mianując kontrowersyjnego biskupa ordynariuszem, wiedział o jego powiązaniach z notorycznym przestępcą seksualnym

Aktualizacja: 2018-01-14 1:05 pm
Franciszek miał pełną wiedzę o kontaktach chileańskiego biskupa z wielokrotnym i notorycznym przestępcą seksualnym, ks. Ferdynandem Karadima – wskazują tajne dokumenty Watykanu, opublikowane przez agencję Associated Press.
 
W styczniu 2015 roku {papież} Franciszek mianował biskupa Juan de la Cruz Barros Madrid ordynariuszem diecezji Osorno (900 km na południe od Santiago, Chile), czym wywołał falę protestów, bowiem hierarcha był oskarżany o ukrywanie wielokrotnych przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez swego kolegę (a wcześniej wychowawcę i duchowego nauczyciela), ks. Fernando Karadimę.
 
Początkowo Watykan bronił charyzmatycznego ks. Karadimę, o którego licznych przypadkach molestowania wiedział już w 2004 roku, jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II. Niestety, dopiero ujawnienie przez media szczegółów i wywołane tym wzburzenie doprowadziło do otworzenia przez Stolicę Apostolską postępowania zakończonego w 2011 roku uznaniem ks. Karadimę za winnego zarzucanych mu czynów molestowania seksualnego. Otrzymał on karę suspensy i dożywotniej pokuty i modlitwy, lecz pomimo zawieszenia w czynnościach kapłańskich, między innymi zakazu publicznego odprawiania Mszy św., łamie te zakazy wielokrotnie.
 
Franciszek mianując biskupa Barrosa ordynariuszem diecezji Osorno wiedział o jego kontaktach z ks. Karadimą – a ofiary zarzucają biskupowi nie tylko krycie swojego kolegi, lecz również osobiste uczestnictwo biskupa jako świadek molestowań. Z tajnego listu Franciszka do biskupów chileańskich, do którego dotarła agencja Associated Press, wynika, że Franciszek mianując bp. Barrosa ordynariuszem wiedział o kontrowersji wokół niego. W liście z dnia 31 stycznia 2015 r. Franciszek pisze m.in.: “Dziękuję Wam za otwarte przekazanie swoich uwag dotyczących mianowania Jego Eminencji Juan Barros […]  Rozumiem to co przekazujecie mi i zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji w Chile…”. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke, odmówił komentarzy na temat ujawnionego listu Franciszka.
 
Biskup Barros broni się, że nigdy nie wiedział o niczym: “Nigdy nie wiedziałem o niczym, nigdy nawet nie wyobrażałem sobie tak poważnych nadużyć [seksualnych] przez [tego] księdza.” Natomiast na zarzuty krycia broni się słowami: “Nigdy nie zaakceptowałem i nie uczestniczyłem w tak poważnych czynach i nigdy nie byłem osądzony przez żadne trybunały za takie czyny.”
 
Nominacja dokonana przez Franciszka spowodowała dalszy wzrost napięcia społecznego w Chile i antykościelnego nastawienia dużej części społeczeństwa, które przez wiele lat przeżywało proces i cały związany z ks. Karadimą skandal. (Jak również skandale innych duchownych w Chile, których lista obecnie obejmuje 78 osób). Szacuje się, że tylko ten proces spowodował drastyczny spadek powołań kapłańskich w Chile i aż 20-procentowy spadek osób identyfikujących się jako katolicy.
 
W najbliższych dniach Franciszek udaje się w podróż apostolską do Chile (15-18 stycznia 2018 r.) a następnie do Peru.
Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99155 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]