Wandale zniszczyli figurę Matki Bożej w Gdyni! Antykatolickie incydenty w Trójmieście nie ustają

Aktualizacja: 2018-01-9 10:31 am

W nocy z piątku na sobotę nieznani sprawy oblali czarną farbą i zniszczyli kamieniami pomnik Najświętszej Maryi Panny przy Źródle Marii w Gdyni-Wielkim Kacku. To kolejny antykatolicki incydent w Trójmieście w ciągu ostatnich miesięcy.

Ustawiona w lesie przy źródełku w 1923 roku figurka Najświętszej Maryi Panny stanowi symbol wielkiej wiary, jaką odznaczali się robotnicy kolejowi budujący w 20-leciu międzywojennym tory z Gdyni do Kościerzyny. 85 lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj stoi posąg Matki Bożej, doszło do katastrofy – na pracujących ludzi stoczył się wagon.

Na szczęście dzięki opiece Maryi nikomu nie stała się krzywda. Robotnicy uznali, że najlepszym zadośćuczynieniem za ratunek, jaki przyniosła Matka Boża, będzie postawienie w miejscu katastrofy Jej figury. Jak podaje serwis polskatimes.pl, do dzisiaj „wokół kapliczki przy Źródle Marii odbywają się Msze i festyny, zaś woda ze źródła uznawana jest przez wielu za mającą działanie lecznicze”.

Niestety,  znaleźli się osobnicy, którym wizerunek Matki Bożej przeszkadzał i dlatego postanowili go zdewastować. Nieznani sprawcy zniszczyli korpus pomnika oraz kamienną podstawę, na której został ustawiony. Figura została oblana czarną farbą (lub smołą) i wyraźnie widać na niej ślady po obtłuczeniach.

Od soboty wierni w parafii św. Wawrzyńca w Gdyni Wielkim Kacku modlą się „o nawrócenie serc i rozumu” wandali. Sprawców aktu nienawiści do katolickich świętości są poszukiwani przez policję.

„Nie możemy znaleźć słów potępienia pod adresem takich wyczynów. Jest to najzwyklejsze barbarzyństwo. Mamy wielką nadzieję, że sprawcy zostaną schwytani i poniosą zasłużoną karę wliczając w to naprawę wyrządzonych szkód” – napisali na Facebooku zbulwersowani sytuacją wierni Kościoła katolickiego.

To kolejny w ostatnim czasie atak na katolickie symbole w Trójmieście. Pod koniec stycznia ubiegłego roku „zakapturzony mężczyzna oderwał, a następnie rzucił na chodnik głowę figury Chrystusa, która znajduje się obok kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na Przymorzu”. W marcu zaś „wandale zaatakowali w dzielnicy Oliwa, a rozbita została rzeźba z kapliczki przy ul. Czyżewskiego”. Z kolei w kwietniu dwaj nieletni wandale sprofanowali „fekaliami i resztkami ryb świątynię, wrzucając je do wody święconej, znajdującej się w kruchcie jednego z gdańskich kościołów”.

Źródło: polskatimes.pl / PCh24.pl

TK

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99049 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]