Kard. Marx: kurs Franciszka słuszny dla całego Kościoła

Aktualizacja: 2018-01-1 10:40 am

„Zmiany w Kościele od zawsze są częścią Jego rzeczywistości” – stwierdził kard. Reinhard Marx w długim wywiadzie dla niemieckiego miesięcznika Herder Korrespondenz. Poruszając wiele aktualnych tematów i zmian w Kościele katolickim niemiecki purpurat wyraził przekonanie, że aktualny kurs papieża Franciszka jest słuszny dla całego Kościoła katolickiego. Poruszył on m.in. nauczanie o sakramencie małżeństwa.

Kard. Marx przywołał debatę, która miała i ma miejsce po publikacji posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Jak stwierdził, „najgłębsze decyzje podejmowane są w ludzkim sumieniu”. Dodał jednak, że „wierni muszą być skonfrontowani z całą rzeczywistością wiary i muszą słuchać głosu Kościoła. Nie wystarczy powiedzieć, że samemu się wie, co jest dla niego dobre. Coś takiego nie jest jeszcze decyzją sumienia w kontekście Ewangelii” – stwierdził niemiecki kardynał.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu nie obawia się, że narastająca krytyka pontyfikatu papieża Franciszka mogłaby doprowadzić do schizmy w Kościele. „Można się spierać – powiedział kard. Marx – dyskusja jest przecież znakiem, że jesteśmy żywą wspólnotą.”

Arcybiskup Monachium i Fryzyngii opowiedział się też za zwiększeniem zaangażowania świeckich na kierowniczych stanowiskach w Kościele, zarówno w diecezjach, jak i w Stolicy Apostolskiej. „Nie jest tak, że wszystkie kongregacje i rady musiałyby być kierowane tylko i wyłącznie przez kardynałów. Nie ma takiej teologicznej potrzeby” – stwierdził kard. Marx, dodając, że takie obsadzanie stanowisk przyczynia się do krzewienia klerykalizmu i wypaczenia obrazu kapłana w Kościele.

W wywiadzie dla styczniowego numeru miesięcznika Herder Korrespondenz kard. Marx podsumował też m.in. 500-lecie reformacji i stan dialogu ekumenicznego oraz sprawy synodalności w Kościele.

 T. Kycia, Berlin

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98933 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]