“Wiosna w Kościele” na Florydzie: Zamknięcie 14 parafii

Aktualizacja: 2009-06-1 2:54 pm

Archidiecezja Miami na Florydzie przygotowuje się do zamknięcia kolejnych 14 parafii, motywując tę decyzję względami “finansowymi oraz zmianami w populacji katolików” – oznajmiła we wstępnej wypowiedzi rzecznik prasowy archidiecezji, pani Mary Ross Agosta. Raport, przygotowany przez biskupów i zawierający wykaz zamykanych kościołów, zaprezentowany ma być w ciągu tygodnia. Ostateczna decyzja ma być podjęta w początkach sierpnia br.

Archidiecezja obejmuje obecnie 117 parafii i z uwagi na “warunki finansowe” dokonywne są systematyczne “konsolidacje parafii”. W styczniu br. archidiecezja oznajmiła o zamknięciu sześciu szkół katolickich, co pozwoliło na oszczędności w wysokości 1,8 miliona dolarów rocznie. W nadchodzącym roku szkolnym 2009-10, szkoły te będą otwarte ponownie, lecz już jako szkoły świeckie lub finansowane przez państwo szkoły publiczne, a budynki mają być wynajmowane od dotychczasowego właściciela, czyli administracji kościelnej.

W sprawie zamknięcia kolejnych parafii, Mary Ross Agosta powiedziała, że budynki kościelne będą zaoferowane do wynajęcia “przez inne grupy lub staną się centrami środowiskowymi.”

Sytuacja w Archidiecezji na Florydzie stanowi kolejny przykład gorzkich owoców proklamowanej szeroko posoborowej “wiosny w Kościele”, którą Kościół miał przeżywać decydując się “otworzyć na świat”. Podobnie wygląda sytuacja w innych diecezjach, np. zaledwie dwa miesiące temu Diecezja Cleveland ogłosiła zamknięcie 52 z 224 kościołów.

Zamiast “wiosny” i wzmocnienia Kościoła, obserwowane jest na całym bez wyjątku świecie kurczenie się i osłabienie, zarówno poprzez wyzbywanie się zasobów materialnych, jak i upadek wiary.


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Miami Herald
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9892 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]