Aktualizacja strony została wstrzymana

Bp Markowski: Dzień Judaizmu jest potrzebny katolikom

– Kościół katolicki musi być otwarty na inne religie. Dzień Judaizmu jest potrzebny katolikom, ponieważ żyjemy w świecie wielu stereotypów, które wynikają z niewiedzy – zaznaczył przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski.

Konferencja zapowiadająca obchody 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbyła się w piątek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak zaznaczył bp Markowski, Dzień Judaizmu w Kościele katolickim – który odbędzie się 17 stycznia – to kontynuacja dzieła wielu papieży.

Nie po to Jan XXIII wymyślił Sobór Watykański II, nie po to włożył ogromny wysiłek swoich ostatnich lat, nie po to papież Paweł VI później podjął to dzieło, a papież Jan Paweł II wchodził do synagogi w Rzymie, żebyśmy dzisiaj tego nie doceniali i nie kontynuowali – podkreślił.

W ocenie bp Markowskiego, Kościół katolicki „musi być otwarty na inne religie”, ponieważ „świat jest bardzo różnorodny jeżeli chodzi o wyznania i kultury”.

Bp Rafał Markowski przed 21. #DzieńJudaizmu: Zamiarem tego dnia jest przypomnienie, że judaizm to religia pokoju. To nas łączy. Pokój rodzi w człowieku harmonię z samym sobą, z drugim człowiekiem, ze światem, z Bogiem. pic.twitter.com/hyN8lS6hVp

”” EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 15 grudnia 2017

Hierarcha zaznaczył, że Dzień Judaizmu jest przede wszystkim potrzebny samym katolikom. 

Źyjemy w świecie wielu stereotypów, które wynikają z niewiedzy. Te dni mają pomóc poznawać specyfikę wiary judaistycznej – wyjaśnił bp Markowski.

Poinformował, że hasłem tegorocznych obchodów będzie „Pokój dalekim i bliskim”. 

To naprawdę ujmujące, kiedy judaizm wiąże pokój z błogosławieństwem Bożym i pokazuje, że to w ludzkim sercu rodzi się pokój, który później owocuje pokojem społecznym i politycznym – ocenił duchowny.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaznaczył, że Dzień Judaizmu jest dla Żydów bardzo ważny. 

Kiedy ludzie wyznający inną religię chcą studiować i zrozumieć naszą wiarę, wtedy ja mam obowiązek być otwarty, pomocny, być partnerem dla takiej nauki. Dzisiaj Kościół katolicki chce poznać swoje korzenie. Od czasu Soboru Watykańskiego II i pontyfikatu papieża Jana Pawła II jasne jest, że katolik ma obowiązek studiować, rozumieć i szanować judaizm – podkreślił.

Wasz Dzień Judaizmu nauczył nas, Żydów, w jaki sposób powinno się być otwartym na innych. To ważna nauka i doświadczenie – ocenił naczelny rabin Polski.

Rabin Michael Schudrich: Warto spotkać inne. Polska to wielki kraj, naród otwarty na zmiany, który chce budować nowe w oparciu o stare. pic.twitter.com/L8lJh8osgp

”” EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 15 grudnia 2017

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dnia Judaizmu w Warszawie ks. Andrzej Tulej przypomniał, że dialog katolicko-żydowski ma swoje źródło w posoborowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”.

Poinformował, że twórcy programu 21. Dnia Judaizmu uwzględnili w nim trzy płaszczyzny: teologiczną, naukową i kulturalną. 

Kładziemy akcent na modlitwę, bo wierzymy, że rzeczy, do których nie jest zdolny człowiek, sprawia Bóg. Dlatego w modlitwie prosimy go o dar pokoju i wzrostu samoświadomości – wyjaśnił.

Dodał, że centralnym momentem obchodów będzie wspólna katolicko-żydowska liturgia słowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, która odbędzie się 17 stycznia o godz. 17.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Wcześniej tego dnia uczestnicy obchodów pomodlą się wspólnie na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. 

Dodał, że wspólna modlitwa będzie także miała miejsce w synagodze im. Nożyków, 20 stycznia o godz. 18.00. W programie obchodów znalazły się m.in. warsztaty dla nauczycieli religii i historii organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzień otwarty w Synagodze oraz sympozjum w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”.

Dzień Judaizmu, przypadający corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Ma służyć rozwojowi dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, modlitwie i refleksji nad związkami obu religii. Każdego roku ogólnopolskie obchody są organizowane w innej diecezji. W tym roku po raz 3. centralne obchody będą miały miejsce w Warszawie.

Za: niezalezna.pl (15.12.2017)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Niestety, wszystko wskazuje na to, że Kościół w Polsce, który jako-tako uchował się w czasie komunizmu, a podczas rewolucyjnego pontyfikatu JP2 jeszcze jakoś z rozpędu dryfował w nadanym wcześniej kierunku, jest całkowicie przekierowywany na drogę protestantyzmu z judaizacją wiernych i całego społeczeństwa. Szkodniki, które opanowały ważne stanowiska w polskim Kościele, podążają skutecznie „śladami świętego Jana Pawła II”, niszcząc resztki katolickości.

 


 

Skip to content