„Dobra zmiana” czyli Chanuka na Wiejskiej…

Chanuka na Wiejskiej. „Światło z Sejmu płynie w świat. Historyczne więzy obu społeczności – żydowskiej i polskiej”

Z udziałem Marszałka Sejmu, ambasador Izraela w Polsce oraz przedstawicieli społeczności żydowskiej odbyła się w środę w Sejmie uroczystość zapalenia lampy chanukowej z okazji święta świateł. Świece zapalili wspólnie Marek Kuchciński, gospodarz uroczystości, oraz rabin Shalom Dov Ber Stambler przewodniczący Centrum Żydowskiego Chabad-Lubavich Polska. – W Sejmie wspólne świętowanie Chanuki stało się już zwyczajem. Pięknym i jasnym, jak to święto rozjaśnione blaskiem chanukowych świec – powiedział Marszałek Sejmu, witając przybyłych gości. – Wierzę, że spotkania w Sejmie i Senacie odbywające się od lat w czasie ważnym dla kultury polskiej i żydowskiej świadczą o historycznych bliskich więzach łączących społeczność polską i żydowską zamieszkującą Rzeczpospolitą – kontynuował Marek Kuchciński.

Rabin Shalom Dov Ber Stambler wyraził wdzięczność, że od wielu lat w polskim Parlamencie obchodzone jest święto Chanuka. W swoim przemówieniu zaznaczył, że światło to uniwersalny symbol dobra mądrości i tolerancji. – Dziś to światło płynie w świat z serca Polski, z polskiego Sejmu jako symbol jedności ponad podziałami wraz z najlepszymi życzeniami dla obu naszych narodów – podkreślił rabin Stambler. – Cieszę się, że z okazji tego święta spotykamy z reprezentacją całej Polski i wszystkich partii. Chcemy żyć z waszym narodem tak blisko, jak za dawnych czasów – uzupełnił były ambasador Izraela w Polsce Szewach  Weiss. Z kolei Anna Azari, obecna ambasador, stwierdziła, że to bardzo ważne iż w tak ważnym politycznym momencie – jakim jest exposé nowego premiera, możliwe było wspólne świętowanie Chanuki w Sejmie. – Nowy premier rozpoczyna od dobry relacji między Polską a narodem żydowskim. To dobry początek naszego święta – powiedziała.

Podczas uroczystości byli obecni także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska,  marszałek senior Kornel Morawiecki, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Adam Podgórski, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Współorganizatorem ceremonii było Centrum Żydowskie Chabad Lubawicz Polska.

Zdjęcie nr 1, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 2, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 3, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 4, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 5, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 6, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 7, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 8, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zdjęcie numer 9, fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Autor zdjęć: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Za: Sejm.gov.pl (12 grudnia 2017 21:20) – [Org. tytuł: «Chanuka na Wiejskiej. „Światło z Sejmu płynie w świat. Historyczne więzy obu społeczności – żydowskiej i polskiej”»]

 


 

CZYTAJ:

oraz

Skip to content