Chiński rząd zakazał biurom podróży wysyłania turystów do Watykanu

Chińska Partia Komunistyczna zabroniła kontrolowanej przez państwo branży turystycznej wysyłania chińskich turystów do Watykanu. To pokłosie narastającego napięcia dyplomatycznego między Pekinem a Stolicą Apostolską. 

Pracownik z biura podróży Phoenix Holidays powiedział, że dyrektywa z 16 listopada nakazuje anulować Watykan i Bazylikę Świętego Piotra z listy miejsc docelowych, oferowanych klientom. – Biura podróży są zobowiązane do anulowania wszelkich wycieczek obejmujących Watykan lub Bazylikę Świętego Piotra z oferty wycieczek. Każda agencja turystyczna, która reklamuje te miejsca w swoich folderach lub innych produktach, zostanie ukarana grzywną w wysokości do 300 tys. juanów – mówił przedstawiciel Phoenix Holidays.

Doniesienia o zakazie dobiegają także z innych źródeł. Pracownik firmy Chengdu potwierdził, że otrzymali dyrektywę obwieszczoną na polecenie rządu przez Państwowe Biuro Turystyki. – Odtąd nie będzie żadnych [wycieczek do Watykanu] ze względu na sytuację międzynarodową – mówił, wypowiadając sią anonimowo. Tuniu China International Travel Service również poinformowało, że otrzymało podobne polecenie.

Urzędnik, który odebrał telefon w oddziale Państwowego Biura Turystki w prowincji Guangdong stwierdził, że dyrektywa została uzgodniona na najwyższym szczeblu władzy w Pekinie. – Watykan, jako suwerenne państwo pod rządami papieża, nie uznaje nas prawnie. To kwestia dyplomatyczna, więc tylko ministerstwo spraw zagranicznych ma władzę decydować o tym – oznajmił.

Wysoki rangą przedstawiciel chińskiej branży turystycznej wypowiadający się anonimowo zastrzegł, że rząd często nakazuje różnym branżom spełnienie politycznych lub dyplomatycznych wymagań, nie informując o tym publicznie. – Kiedy polityka jest zaangażowana, nie obchodzi ich, czy biznes ma coś do stracenia. Wystarczy jedno połączenie i nikt nie odważy się zaoferować wycieczek do miejsca, o którym mowa – tłumaczył.

Dodał, że w przeszłości podobnie było w przypadku zaostrzenia relacji z Koreą Południową, Szwecją i Japonią. Wiele biur podróży i sklepów bezcłowych opuściło branże po bojkocie Korei Południowej, a kiedy ich rząd złożył skargę, chińskie władze zaprzeczyły istnieniu zakazu. Liderzy branży turystycznej w Chinach narzekają, że decyzja władz w Pekinie przyniesie im spore straty.

Watykan jest jedynym państwem europejskim uznającym Tajwan za  niepodległe państwo, a nie „zbuntowaną prowincję” Chin.

Prezydent Chin Xi Jinping w  2013 r. pogratulował wyboru Franciszka i zasugerował, że jest gotów do uregulowania relacji z Watykanem pod warunkiem zerwania przez Stolicę Apostolską relacji z Tajwanem.

Mimo pogorszenia stosunków oba kraje planują pierwszą w historii wymianę dzieł sztuki. We wtorek ogłoszono, że Muzeum Watykańskie wymieni się 40 eksponatami, obejmującymi kolekcję chińskich brązów, ceramiki i obrazów. 40 swoich dzieł mają przekazać Watykanowi Chińczycy.  

Szef chińskiego rządu ds. inwestycji przemysłowych Zhu Jiancheng oznajmił na watykańskiej konferencji prasowej, że ma nadzieję, iż wymiana wzmocni przyjaźń, zbuduje wzajemne zaufanie i „przyczyni się do normalizacji stosunków dyplomatycznych”.

Fundusz inwestycyjny zarabia na inicjatywach soft power w mediach, kulturze i wystawach. Jego akcjonariuszami są Bank of China, Ministerstwo Finansów i China International Television Corporation, które działają na zlecenie chińskiego rządu, Rady Państwa i Komitetu Centralnego partii rządzącej pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga.

Chiny zerwały stosunki ze Stolicą Apostolską w 1951 roku, po objęciu władzy przez partię komunistyczną i utworzeniu własnego kościoła poza władzą papieża. W Chinach szacuje się, że jest 12 milionów katolików.

Źródło; bignewsnetwork.com, crux.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-11-24) | http://www.pch24.pl/chinski-rzad-zakazal-biurom-podrozy-wysylania-turystow-do-watykanu,56361,i.html

Skip to content