Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiński rząd zakazał biurom podróży wysyłania turystów do Watykanu

Chińska Partia Komunistyczna zabroniła kontrolowanej przez państwo branży turystycznej wysyłania chińskich turystów do Watykanu. To pokłosie narastającego napięcia dyplomatycznego między Pekinem a Stolicą Apostolską. 

Pracownik z biura podróży Phoenix Holidays powiedział, że dyrektywa z 16 listopada nakazuje anulować Watykan i Bazylikę Świętego Piotra z listy miejsc docelowych, oferowanych klientom. – Biura podróży są zobowiązane do anulowania wszelkich wycieczek obejmujących Watykan lub Bazylikę Świętego Piotra z oferty wycieczek. Każda agencja turystyczna, która reklamuje te miejsca w swoich folderach lub innych produktach, zostanie ukarana grzywną w wysokości do 300 tys. juanów – mówił przedstawiciel Phoenix Holidays.

Doniesienia o zakazie dobiegają także z innych źródeł. Pracownik firmy Chengdu potwierdził, że otrzymali dyrektywę obwieszczoną na polecenie rządu przez Państwowe Biuro Turystyki. – Odtąd nie będzie żadnych [wycieczek do Watykanu] ze względu na sytuację międzynarodową – mówił, wypowiadając sią anonimowo. Tuniu China International Travel Service również poinformowało, że otrzymało podobne polecenie.

Urzędnik, który odebrał telefon w oddziale Państwowego Biura Turystki w prowincji Guangdong stwierdził, że dyrektywa została uzgodniona na najwyższym szczeblu władzy w Pekinie. – Watykan, jako suwerenne państwo pod rządami papieża, nie uznaje nas prawnie. To kwestia dyplomatyczna, więc tylko ministerstwo spraw zagranicznych ma władzę decydować o tym – oznajmił.

Wysoki rangą przedstawiciel chińskiej branży turystycznej wypowiadający się anonimowo zastrzegł, że rząd często nakazuje różnym branżom spełnienie politycznych lub dyplomatycznych wymagań, nie informując o tym publicznie. – Kiedy polityka jest zaangażowana, nie obchodzi ich, czy biznes ma coś do stracenia. Wystarczy jedno połączenie i nikt nie odważy się zaoferować wycieczek do miejsca, o którym mowa – tłumaczył.

Dodał, że w przeszłości podobnie było w przypadku zaostrzenia relacji z Koreą Południową, Szwecją i Japonią. Wiele biur podróży i sklepów bezcłowych opuściło branże po bojkocie Korei Południowej, a kiedy ich rząd złożył skargę, chińskie władze zaprzeczyły istnieniu zakazu. Liderzy branży turystycznej w Chinach narzekają, że decyzja władz w Pekinie przyniesie im spore straty.

Watykan jest jedynym państwem europejskim uznającym Tajwan za  niepodległe państwo, a nie „zbuntowaną prowincję” Chin.

Prezydent Chin Xi Jinping w  2013 r. pogratulował wyboru Franciszka i zasugerował, że jest gotów do uregulowania relacji z Watykanem pod warunkiem zerwania przez Stolicę Apostolską relacji z Tajwanem.

Mimo pogorszenia stosunków oba kraje planują pierwszą w historii wymianę dzieł sztuki. We wtorek ogłoszono, że Muzeum Watykańskie wymieni się 40 eksponatami, obejmującymi kolekcję chińskich brązów, ceramiki i obrazów. 40 swoich dzieł mają przekazać Watykanowi Chińczycy.  

Szef chińskiego rządu ds. inwestycji przemysłowych Zhu Jiancheng oznajmił na watykańskiej konferencji prasowej, że ma nadzieję, iż wymiana wzmocni przyjaźń, zbuduje wzajemne zaufanie i „przyczyni się do normalizacji stosunków dyplomatycznych”.

Fundusz inwestycyjny zarabia na inicjatywach soft power w mediach, kulturze i wystawach. Jego akcjonariuszami są Bank of China, Ministerstwo Finansów i China International Television Corporation, które działają na zlecenie chińskiego rządu, Rady Państwa i Komitetu Centralnego partii rządzącej pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga.

Chiny zerwały stosunki ze Stolicą Apostolską w 1951 roku, po objęciu władzy przez partię komunistyczną i utworzeniu własnego kościoła poza władzą papieża. W Chinach szacuje się, że jest 12 milionów katolików.

Źródło; bignewsnetwork.com, crux.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-11-24) | http://www.pch24.pl/chinski-rzad-zakazal-biurom-podrozy-wysylania-turystow-do-watykanu,56361,i.html

Skip to content