Naczelny rabin Polski u prezesa PiS. Jarosław Kaczyński spotkał się z liderami społeczności żydowskiej

„Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Lesław Piszewski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich spotkali się 17 listopada z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim” – poinformował w komunikacie Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

W opublikowanym oświadczeniu napisano, że 2 sierpnia bieżącego roku Lesław Piszewski oraz przewodnicząca warszawskiej gminy żydowskiej Anna Chipczyńska wystosowali do prezesa PiS list, w którym prosili o spotkanie, aby omówić m.in. „kwestię narastającego w Polsce antysemityzmu”.

„Obaj reprezentanci ZGWŹ podziękowali prezesowi Kaczyńskiemu za stałe poparcie, jakiego rząd jego partii udziela na arenie międzynarodowej Izraelowi, i za osobiste wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego w tej kwestii. Przekazali mu także w prezencie kopię oświadczenia rabinów polskich z 2 września 1939 r., wzywającego Żydów do wspólnej obrony zagrożonej ojczyzny” – podano w komunikacie.

Podczas spotkania prezesa PiS z przedstawicielami ZGWŹ rozmawiano na temat m.in. kwestii bezpieczeństwa społeczności i obiektów żydowskich oraz narastającego w Polsce klimatu nietolerancji, obejmującego rozmaite mniejszości, w tym mniejszość żydowską.

W oświadczeniu podkreślono, że „przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich wyrazili też oburzenie rasistowskimi hasłami wznoszonymi podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Prezes Kaczyński stwierdził, że także on jest tym hasłom stanowczo przeciwny”.

Prezes PiS i przedstawiciele ZGWŹ dyskutowali również na temat „trudnej sytuacji wielu cmentarzy żydowskich w Polsce”. W tym kontekście „poruszono zwłaszcza sprawę starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu, gdzie władze samorządowe wycofały się z wcześniejszego porozumienia o jego ochronie”. Jarosław Kaczyński obiecał, że zainteresuje się tą sprawą.

Przedstawiciele ZGWŹ podkreślają w oświadczeniu, że spotkanie z liderem PiS „upłynęło w konstruktywnej atmosferze”, a rozmowa była „szczera i otwarta”.

Źródło: dorzeczy.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-11-21)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Żydzi i Kaczyńscy – przyjaciele od zawsze. ?I mogę państwa zapewnić, że chociaż rządy w Polsce się zmieniają, jak w każdym demokratycznym państwie, to polityka wobec Izraela się nie zmieni? ? Prezydent RP Lech Kaczyński, Izrael ? 11.09.2006 r.
Obcy Astronom

 


 

Skip to content