W katolickiej katedrze odbędzie się ingres… protestanckiej „biskupki”

Aktualizacja: 2017-10-20 10:29 am

W sobotę 21 października w katedrze pw. św. Piotra w Marquette odbędzie się ingres i „święcenia” luterańskiej „biskupki” Katherine Finegan. Jak zapowiadają organizatorzy w ramach uroczystości „głosić” będzie również inna „biskupka” – Elizabeth Eaton.

Ceremonia odbędzie się w głównej nawie świątyni z uwzględnieniem prezbiterium oraz ołtarza. Paramenta i westymenta liturgiczne dostarczą luteranie  – poinformował ks. Michael J Steber, proboszcz kościoła katedralnego, zapewnił przy tym, że Najświętszy Sakrament przebywał będzie wówczas w kaplicy bocznej.

Słuszne oburzenie amerykańskich katolików nie zostało jednak zrozumiane przez miejscowego biskupa. Trudno się temu dziwić, gdyż to on sam udzielił zgody na wykorzystanie świątyni. – Zgodnie z obowiązującymi normami ekumenicznymi, udzieliłem zgody na przeprowadzenie uroczystości. Zapraszam Was, abyście przyłączyli się i wraz ze mną przywitali naszych luterańskich braci w katedrze, gdy będą świętować ingres swojego biskupa – napisał w oświadczeniu bp John F. Doerfler przypominając, iż tego rodzaju wydarzenie miało miejsce również w 1999 roku, kiedy to bp James Garland udostępnił świątynię protestantom.

Biskup amerykańskiego Marquette do tej pory dał się poznać ze swej stanowczości: zaciekle piętnował aborcję oraz próby redefiniowania małżeństwa. W styczniu 2016 r. przeprowadził w również diecezjalną reformę liturgiczną surowo zakazując stosowania nieliturgicznych pieśni podczas sprawowania liturgii.

Bronił także katolickiego nauczania nt. małżeństwa i przyjmowania Komunii Świętej przed zbyt daleko idącymi interpretacjami papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. – Ponowne małżeństwo, w przypadku braku stwierdzenia nieważności poprzedniego, musi uregulować swoją sytuację i/lub wstrzymać się od podejmowania współżycia seksualnego. Jest to warunek konieczny dla chcących żyć w stanie łaski uświęcającej – stwierdził bp Doerfler.

Hierarcha mówił również jasnym głosem na temat tego, co rujnuje ludzką świętość. – Rewolucja seksualna i rozpad małżeństw prowadzą do bezsilności, załamania serca, życia i rodzin. Natomiast nauka Kościoła od zawsze pobudza stałą miłość, wierność, jedność i płodność. To dobra wiadomość dla świata: Drogą do uzdrowienia jest Jezus Chrystus i Jego nauka – pisał biskup do swych wiernych.

W świetle dotychczasowych pełnych prawowierności słów i postaw swojego pasterza, wiernym tym trudniej jest zrozumieć jego zgodę na heretycką celebrację w najważniejszej świątyni diecezji Marquette.

źródło: catholicherald.com
om

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97763 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]