Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraina: Afera wokół silników północnokoreańskich rakiet balistycznych

Sukces Korei Północnej w próbie międzykontynentalnej rakiety balistycznej prawdopodobnie związany jest z nabyciem na czarnym rynku potężnych silników wytwarzanych w Dnieprze (dawny Dniepropietrowsk) przez ukraińską fabrykę „Jużmasz”, wynika z danych amerykańskich służb specjalnych.

Według eksperta w kwestiach rakietowych w Międzynarodowym Instytucie Badań Strategicznych Michaela Ellemanna KRLD w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła dostawcę silników rakietowych. Przypuszczenie o nabyciu ukraińskich silników dałoby odpowiedź na pytanie, jak Korei Północnej udało się odnieść taki sukces w testach rakietowych po wielu niepowodzeniach, pisze New York Times.

Analitycy, którzy studiowali zdjęcia z przeglądu nowych silników rakietowych przez północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, doszli do wniosku, że konstrukcje podobne są do tych, które kiedyś były używane w Związku Radzieckim. Te silniki ZSRR były na tyle silne, że jedna rakieta mogła przenosić 10 głowic termojądrowych między kontynentami.

Silniki produkowane są obecnie tylko w kilku dawnych radzieckich obiektach. Eksperci skupili swoją uwagę na fabryce rakiet „Jużmasz” w Dnieprze, która w czasach zimnej wojny produkowała najbardziej śmiercionośne pociski w radzieckim arsenale, między innymi gigantyczną R-36M. Ta sama fabryka pozostała jednym z głównych producentów pocisków dla Rosji nawet po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

Po wybuchu kryzysu na Ukrainie „Jużmasz” przeżywał ciężkie czasy i dlatego, zdaniem ekspertów, jest jednym z najbardziej prawdopodobnych źródeł silników dla Korei Północnej.

„Prawdopodobnie te silniki przyjechały z Ukrainy. Być może nielegalnie. Teraz interesuje nas, ile właściwie silników posiada Korea Północna i czy naprawdę Ukraińcy pomagają im”- powiedział Ellemann.

Przypomniał on również, że sześć lat temu Korea Północna próbowała już wykraść tajemnice produkcji rakiet w ukraińskiej fabryce i nie wyklucza, że ”‹”‹teraz w warunkach chaosu na Ukrainie Pjongjang znów spróbował to zrobić.

Ukraińskie władze ostro zaprzeczają tym domniemaniom, jako „winną” dostarczenia silników KRLD wskazując standardowo Rosję. Tymczasem po raporcie New York Times’a, źródła amerykańskie zmieniły retorykę, twierdząc nagle, że silniki zastosowane w rakietach balistycznych są w 100% produkcji KRLD…

(Na podst. Sputnik, Reuters)

Za: xPortal.pl (16 sierpnia 2017) | http://xportal.pl/?p=30361

Skip to content