Aktualizacja strony została wstrzymana

Węgierski biskup chce zaproponować papieżowi zniesienie obowiązkowego celibatu dla kapłanów

Węgierski biskup Miklos Beer, będący ordynariuszem diecezji Vac, udzielił miejscowym mediom wywiadu, w którym przyznał, że Kościół powinien zastanowić się nad zniesieniem celibatu. Hierarcha podkreślił, że w obliczu coraz silniej odczuwanego braku księży, jego zdaniem należy opowiedzieć się za odejściem od obowiązkowego celibatu. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas” – powiedział.

Zdaniem bp Mikolsa Beera, katolickimi kapłanami mogliby zostawać także sprawdzeni, żonaci mężczyźni, którzy wcześniej odbyliby odpowiednią, gruntowną naukę. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas” – powiedział biskup w rozmowie z portalem internetowym szemlelek.blog.hu.

74-letni hierarcha zapowiedział, że swoją wizję warunków dopuszczenia do kapłaństwa żonatych mężczyzn będzie chciał przedstawić papieżowi Franciszkowi. Biskup zaznaczył, że w swojej diecezji nie może obsadzić ok. 10 funkcji proboszczów. „Dłużej nie da się tak działać, nie możemy ciągle oczekiwać pomocy księży z zagranicy, z Polski czy Indii” – uważa biskup. Jego zdaniem, należy poszukiwać ludzi, którym będzie można powierzyć kierowanie parafią, a wśród nich mężczyzn, „prowadzących w głębokiej wierze piękne życie rodzinne”.

Z dużym zaniepokojeniem patrzy bp Beer na „duchowe kierownictwo” wspólnot kościelnych w przyszłości. Jego zdaniem nie wystarczy tylko dać im do dyspozycji miejsca w seminariach duchownych, bo jest to „oszukiwanie samego siebie”. Rozmówca portalu przyznał, że sam zna żonatych mężczyzn, którzy po odpowiednim przygotowaniu mogliby objąć kierowanie parafią jako proboszczowie. „Z takimi, właściwymi na ten urząd, żonatymi mężczyznami podjąłbym rozmowę i zaprosiłbym, aby odkryli w sobie powołanie do takiej roli” – dodał bp Beer.

Jednocześnie wypowiedział się stanowczo przeciw propozycji, aby niejako „zastępczo” niektóre funkcje księży przejmowali w parafii stali diakoni. „Stały diakonat ma inną misję i nie powinien być traktowany jako pośredni szczebel do kapłaństwa” – podkreślił biskup, przestrzegając: „nie mieszajmy go z kapłaństwem”.

Źródło: KAI

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-08-12) | http://www.pch24.pl/wegierski-biskup-chce-zaproponowac-papiezowi-zniesienie-obowiazkowego-celibatu-dla-kaplanow,53769,i.html

Skip to content