Aktualizacja strony została wstrzymana

Zmarł kardynał Joachim Meisner. Nie doczekał się odpowiedzi na „Dubia”

Hierarcha odpowiedzialny m.in. za dubia w sprawie Amoris Laetitia nie doczekał się rozwiania wątpliwości przez papieża Franciszka. Kardynał Joachim Meisner zmarł w wieku 84 lat w Bad Fussing. 

Kardynał dał się poznać jako wielki obrońca kultury i jej ścisłego związku z kultem Bożym. Szerokim echem odbiły się jego słowa, które wypowiedział w 2007 roku, gdy podczas błogosławieństwa muzeum powiedział: „Gdziekolwiek kultura oddzielana jest od kultu Bożego, tam kult zmienia się w rytualizm, a kultura się degeneruje”.

Emerytowany arcybiskup Kolonii był również wieloletnim przyjacielem św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, o którym mówił, że „posiada inteligencję dwunastu profesorów i pobożność pierwszokomunijnego dziecka”. Jak w 2009 roku donosiły włoskie media, kardynał Meisner był również nieformalnym liderem frakcji naciskającej na emerytowanego papieża, by ten zwolnił z obowiązków ówczesnego sekretarza stanu, kard. Tarsicio Bertone. Propozycjom tym Benedykt XVI stanowczo się przeciwstawiał.

W 2013 roku kardynał Meisner dał się również, niestety, poznać jako zwolennik pigułki „dzień po”. Stwierdził bowiem, że uznaje zastosowanie antykoncepcji „kryzysowej” za dopuszczalne i „uzasadnione” w niektórych przypadkach. – Jeżeli po gwałcie suplement jest stosowany z zamiarem zapobieżenia zapłodnieniu, to w moim przekonaniu jest to uzasadnione – przekonywał.

W ostatnim latach życia zasłynął jednak obroną katolickiej ortodoksji. Wraz z kardynałami Walterem Brandmullerem, Raymoundem Leo Burkiem oraz Carlo Caffarą poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienie wątpliwości teologicznych związanych z adhortacją Amoris Laetitia. Wcześniej kardynałowie przedłożyli tzw. dubia ojcu świętemu osobiście, jednak z powodu nieotrzymania odpowiedzi zdecydowali się postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w Ewangelii wg św. Mateusza i opublikować swój list publicznie. 

W związku z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony papieża Franciszka, po siedmiu miesiącach kardynałowie poprosili o prywatną audiencję. Do dziś nie doczekali się żadnej odpowiedzi.

Urodzony w Boże Narodzenie 1933 roku we Wrocławiu (wtedy Breslau) niemiecki hierarcha święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1962 roku. 13 lat później z rąk bpa Hugona Aufderbecka, ówczesnego administratora tytularnego Viby, otrzymał sakrę biskupią. W 1983 roku ojciec święty Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

Uczestniczył w konklawe 2005 roku, które wybrało na Tron Piotrowy Benedykta XVI oraz w konklawe 2013 roku (wybór Franciszka). 25 grudnia 2013 w związku z ukończeniem 80 lat utracił prawo udziału w konklawe.

28 lutego 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity Kolonii.

Zmarł podczas urlopu 5 lipca 2017 w Bad Fussing.

OM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-07-05) | http://www.pch24.pl/zmarl-kardynal-joachim-meisner--nie-doczekal-sie-odpowiedzi-na-dubia,52816,i.html

Skip to content