Polacy przeciwko korytarzom humanitarnym. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Ponad 60 proc. Polaków krytycznie ocenia pomysł utworzenia  korytarzy humanitarnych, o których stworzenie apelują polscy biskupi. Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita”. 

Opublikowane badania przeprowadzono w dniach 23-24 czerwca na grupie 1100 osób. Wynika z nich, że „ze stanowiskiem Kościoła, aby uchodźcom pomagać przez tzw. korytarze humanitarne” zgadza się 33 proc. pytanych, 61 proc. jest przeciwnych temu pomysłowi, a 6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż uwzględniał m.in. sympatie polityczne pytanych. Okazuje się, że najwięcej przeciwników tego typu rozwiązania stanowi elektorat partii Kukiz’15 (84 proc) i PSL (80 proc.). Z kolei najwięcej zwolenników popiera PO (73 proc.) i .Nowoczesną (56 proc.).

Innym ciekawym aspektem opisanym w sondażu jest „stosunek badanych do wiary i Kościoła. Wynika z niego, że największą grupą opowiadającą przeciwko pomysłowi Kościoła są „wierzący, ale niepraktykujący” (79 proc.), zaś największe poparcie dla korytarzy humanitarnych odnotowano w grupie „wierzący i praktykujący nieregularnie” (48 proc.).

Zdaniem dziennika niechęć do korytarzy humanitarnych wynika najprawdopodobniej z tego, że Polacy nie są zbyt dobrze poinformowani na czym polega ta forma pomocy uchodźcom. Inną przyczyną jest takiego stanu rzeczy jest „atmosfera strachu tworzona przez polityków”.

„Czy Kościół powinien zrezygnować z pomysłu?”, pyta portal rp.pl. Jako odpowiedź na to pytanie przytoczona zostaje wypowiedź sprzed roku abp Stanisława Gądeckiego: „Nawet gdyby 60 czy 80 proc. społeczeństwa było przeciwne uchodźcom, Kościół nie może powiedzieć jak politycy: ludzie tego nie chcą, więc tego nie zrobimy”.

Źródło: rp.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-06-28)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

mrowka
@Polak Popieram w 100%. Tez tak samo czynie i mysle. A poza tym jesli nasi biskupi sa tak jasnie oswieceni to niech dadza przyklad ludowi bozemu, i niech kazdy z nich przyjmie z 2 lub 3 rodziny uchodzcow do swoich rezydencji. Jest w Polsce ok 130 biskupow co x np. 3 rodziny i skromnie 4 osoby w rodzinie daje prosty wynik 130x3x4=1560 osob. To calkiem spora liczba. Z Panem Bogiem.

poszerzany korytarz
Tytuł jest błędny! Powinien brzmieć: Korytarze humanitarne przeciw Polakom.

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Tak jak pisaliśmy wcześniej, jeśli do Polski napłyną fale imigrantów, choć na początku będzie odbywało się to poprzez „korytarze”, to będzie to zasługa hierarchów Kościoła, którzy niestety nie myślą w kategoriach dobra narodu polskiego lecz kierują się błędnie pojętym miłosierdziem wzmacnianym naciskami Franciszka-Bergoglio i mafii masońsko-globalistycznej, której „Biskup Rzymu” tak bardzo sprzyja.

Odpowiadając na w/w wpis jednego z internautów, aby biskupi wołający o przyjęcie imigrantów sami przyjęli do swych rezydencji ze 2-3 rodziny „uchodźców”, przypominamy, że biskupi nie zarabiają pieniędzy na swe utrzymanie i na utrzymanie ewentualnych „uchodźców”, lecz sami są na utrzymaniu wiernych Kościoła. Zatem, nie za bardzo odczują konsekwencji swych decyzji. I tak są dostatecznie odizolowani od społeczeństwa aby zrozumieć codzienne życie – oczywiście dlatego że powinni spełniać w społeczeństwie inne, specjalne funkcje – który to jednak status nie daje im mandatu do narzucania społeczeństwu politycznych decyzji sprzecznych z dobrem społecznym.

 


 

Większość Polaków nie popiera tzw. korytarzy humanitarnych dla uchodźców

Tylko co trzeci badany Polak popiera ideę tzw. korytarzy humanitarnych, poprzez które do Polski mieliby trafić uchodźcy. Ponad 60 proc. ankietowanych jest przeciw.

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, ponad 60 proc. Polaków ma krytyczny stosunek do idei tzw. korytarzy humanitarnych. O ich otwarcie apelują m.in. polscy biskupi. Pozytywny stosunek ma 33 proc. badanych. 

Zdaniem gazety, niechęć ta wynika najpewniej z niezrozumienia tej formy pomocy uchodźcom. „Rz” wskazuje również na „atmosferę strachu tworzoną przez polityków”.

Korytarz humanitarny o którym mówili wcześniej polscy biskupi miałby polegać na przywożeniu z miejsca konfliktu samolotami niewielkich grup uchodźców, z przyznanymi specjalnymi wizami. W ten sposób mieliby uniknąć narażania życia w trakcie przeprawy przez morze. Biskupi podkreślali przy tym, że nie miałoby to być rozwiązanie masowe. W ocenie biskupów miałoby objąć do 300-400 osób.

Bardziej szczegółowe dane pokazują, że najbardziej krytyczni względem korytarzy humanitarnych są sympatycy Kukiz’15 (84 proc., 16 proc. „za”), PSL (80 proc., 20 „za”) i PiS (71 proc., 17 proc. „za”).

Z kolei największymi zwolennikami tej koncepcji są sympatycy PO (73 proc., 24 proc. przeciw). Popiera ją także większość zwolenników Nowoczesnej (56 proc., 44 proc. „za”). Wyborcy SLD są w tej kwestii podzieleni (po 50 proc.).

Rok temu abp Stanisław Gądecki zapytany, czy Kościół powinien zrezygnować z pomysłu odpowiedział: – Nawet gdyby 60 czy 80 proc. społeczeństwa było przeciwne uchodźcom, Kościół nie może powiedzieć jak politycy: „Ludzie tego nie chcą, więc tego nie zrobimy”.

IBRiS sprawdził też, jak opinia w tej kwestii ma się do stosunku badanych do wiary i Kościoła. Zdecydowanymi przeciwnikami korytarzy humanitarnych wg badania są „osoby wierzące i niepraktykujące” – 79 proc. (22 proc. popiera korytarze), a także osoby niewierzące (54 proc., 27 proc. „za”). Ponadto, idea korytarzy nie znajduje poparcia wśród większości osób „wierzących, ale praktykujących regularnie” (57 proc., 32 proc. za). Osoby określone jako „wierzące i  praktykujące nieregularnie” były w tej kwestii podzielone (50 proc., 48 proc. przeciw).

Franciszek naciska na premier Szydło

W maju informowaliśmy, że premier Beata Szydło stwierdziła, że rząd badał możliwości powstania korytarza, który mógłby zostać zorganizowany, jeśli uda się wypracować stanowisko satysfakcjonujące organizacje, które chciałyby współpracować z polskim rządem. Wcześniej pozytywnie o tym pomyśle wypowiedział się prezes PiS Jarosław Kaczyński, zastrzegając że decyzja należy do rządu.

Beata Szydło oświadczyła w wywiadzie, że sprawa korytarzy została poruszona z powodu inicjatywy nuncjusza apostolskiego – czyli jak stwierdza „Rzeczpospolita” w komentarzu odredakcyjnym, de facto papieża Franciszka. Komentator gazety stwierdza, że chociaż od niemal roku o korytarzu mówią biskupi, to rząd ignorował ich zdania.  Zdaniem „Rzeczpospolitej”, polski rząd postawił pod ścianą sam papież Franciszek, naciskając na Szydło.

Nieco później szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył, że nasz kraj przygotowuje wydawanie wiz humanitarnych dla uchodźców wojennych. Jesteśmy w trakcie wewnętrznych narad nad możliwością stworzenia humanitarnych korytarzy – ogłosił minister. Wizy obowiązywałyby na rok. Przyznał, że rząd Polski rozmawia obecnie z Watykanem, z polskim Kościołem i z Caritasem.

Rp.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (28 czerwca 2017)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content