Aktualizacja strony została wstrzymana

Watykan przeciw liberalizacji narkotyków

Stolica Apostolska zdecydowanie sprzeciwia się jakiejkolwiek liberalizacji handlu narkotykami, w tym marihuaną. Dał temu wyraz prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. Wskazuje on na negatywne skutki uboczne, konsekwencje społeczne i tworzenie niebezpiecznych wzorców zachowań, w których najważniejszym staje się natychmiastowe zaspokojenie pragnień. Kard. Peter Turkson wspomina też o poważnej odpowiedzialność instytucji publicznych, które przyzwalają na rozwój szkodliwych patologii.

Szef watykańskiej dykasterii przyznaje, że narkomania to zjawisko bardzo złożone, o którym decyduje wiele różnych czynników: brak rodziny, presja społeczna, propaganda handlarzy, żądza nowych doświadczeń. Pokazuje to, jak szerokie i różnorodne musi być przeciwdziałanie temu zjawisku. Kluczowym elementem musi być jednak edukacja, towarzyszenie młodym, aby mogli spełniać swe marzenia i wykorzystywać swój potencjał – przypomina kard. Turkson. Okazją do zabrania głosu w tej sprawie był obchodzony wczoraj Światowy Dzień Walki z Narkomanią i Nielegalnym Handlem Narkotykami.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (27/06/2017)

 


 

Świat kapituluje wobec narkotyków

Współczesne społeczeństwa kapitulują wobec plagi narkomanii – alarmuje Luciano Squillaci, przewodniczący Włoskiej Federacji Wspólnot Terapeutycznych, które pomagają narkomanom w wyzwoleniu się z nałogu. Podkreśla, że dominująca dziś mentalność konsumpcyjna oraz kultura odrzucenia przejawia się również w podejściu do narkomanii. Traktuje się ją jako coś nieuchronnego. W takich warunkach ryzyko popadnięcia w nałóg jest bardzo wysokie. Sprzyja też temu coraz łatwiejszy dostęp do substancji odurzających – mówi Luciano Squillaci. 

„Co roku odnotowuje się pojawienie na rynku ponad 110 nowych narkotyków syntetycznych. Jest to bardzo niepokojące, bo dziś wystarczy poszperać trochę w internecie, aby nabyć za niewielką cenę różne narkotyki syntetyczne, czy ich składniki, które ostatecznie są jeszcze bardziej szkodliwe niż narkotyki klasyczne. A przy tym wciąż wzrasta spożycie kokainy. Z wielką mocą powraca też heroina” – powiedział Luciano Squillaci.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (27/06/2017)

 


 

Legalizacja marihuany zwiększy uzależnienie społeczeństwa

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2013 roku przez pismo Huffington Post, 16% respondentów, którzy nigdy nie zażywali marihuany stwierdziło, że po jej legalizacji spróbowałoby tego narkotyku, a wsród uczestników sondażu poniżej 30 roku życia – aż 35%. Jednocześnie 16% respondentów przyznało, że już regularnie zażywa marihuanę.

Wśród badanych osób powyżej 65 roku życia wynika, że niemal nikt nie próbował marihuany, natomiast 9% przyznało, że spróbowaliby jej gdyby była legalna.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie materiałów redakcyjnych

 


 

Izrael będzie eksportował marihuanę

INFO: Izraelski komitet rządowy wydał zgodę na pierwszy dla tego kraju eksport medycznej marihuany.

W weekend nadeszło zielone światło z komitetu ministerialnego, jednak legislacja może potrzebować kilku miesięcy, aby przejść przez parlament. Wg ekspertów środki mogą wygenerować 1 mld szekli (ok. 267 mln USD) rocznie dochodu dla Izraela.

Ustawa ma uregulować i umożliwić eksport marihuany w związku z rosnącym światowym popytem w celach medycznych.

Źródło: www.rt.com

Opracował: BL 

Za: Korwin-mikke.pl (07-02-2017)

 


 

Muzyk rockowy: marihuana to furtka do narkotyków twardych

Może nawet ci, którzy dzisiaj walczą o legalizację medycznej marihuany nie zdają sobie sprawy, że będą siły, które będą wykorzystywać fakt zalegalizowania marihuany, żeby zalegalizować następne substancje – powiedział Jędrzej Kodymowski, trójmiejski muzyk rockowy.

Lider grupy Apteka odniósł się w ten sposób do złożonego w poniedziałek przez Klub Poselski Kukiz’15 projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zmiana miałaby polegać na umożliwieniu używania konopii indyjskich w celach medycznych. Zezwoleń na ich uprawę udzielałaby Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.

Jędrzej Kodymowski stwierdził w czwartek w porannej audycji Radia Wnet:  – Mam na co dzień styczność ze środowiskiem, które w pewnym sensie jest najbardziej narażone na kontakt ze środkami psychoaktywnymi. Z mojego trzydziestoletniego doświadczenia muszę powiedzieć, że nie poznałem ani jednej osoby w tym całym tłumie tysięcy ludzi, których spotkałem na swojej drodze, którym marihuana miałaby w czymkolwiek pomóc. Z reguły jest to furtka do narkotyków twardych.

Zdaniem wokalisty, po ewentualnym zalegalizowaniu marihuany w kolejce ustawiliby się zwolennicy „uwolnienia” liści kokainy, a następnie opiatów.

RoM

Źródło: Radio Wnet

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-09-08)

 


 

Pierwsza reklama marihuany w „New York Timesie”

INFO: W lewicującym „New York Timesie” pojawiła się pierwsza w historii reklama medycznej marihuany.

Reklama pojawiła się w niespełna tydzień po serii artykułów w tym samym dzienniku, w którym redaktorzy tej gazety wzywali rząd federalny do legalizacji marihuany, aby móc walczyć z symptomami niektórych chorób.

Celem reklamy Leafly, która pojawiła się w „NYT” jest pozbawienie marihuany wizerunku jako zwykłej substancji odurzającej, a przedstawienie jej jako leku, np. na raka.

Źródło: www.newsmax.com

Opracował: Jarosław Wójtowicz

Za: korwin-mikke.pl (04-08-2014)

 


 

Skip to content