Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja przymierza się do przywrócenia kary śmierci przed Mundialem

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa Rosji złożyli w parlamencie projekt wprowadzenia kary śmierci za terroryzm w czasie piłkarskich Mistrzostw Świata 2018 w piłce nożnej.

Autorem dokumentu proponującego czasowe przywrócenie kary śmierci jest Wasilij Piskariow przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa i walki z korupcją. Jak tłumaczy „ma to znacznie poprawić stan bezpieczeństwa w kraju przed nadchodzącym piłkarskim Mundialem i podczas meczów”. – Nie od dziś wiadomo, że jednym z poważniejszych zagrożeń na świecie jest obecnie terroryzm, który przynosi dziesiątki ofiar śmiertelnych każdego tygodnia. Dlatego chcemy pod tym względem zwiększyć bezpieczeństwo i możliwie najbardziej zminimalizować ryzyko dokonania zamachu terrorystycznego na terenie Rosji – mówił Piskariow.

Na przeszkodzie w przyjęciu tak radykalnego rozwiązania stoi fakt, że Rosja należy do Rady Europy, której to państwa członkowskie nie stosują kary śmierci. Rosja jednak twierdzi, że jest gotowa zaryzykować pożegnanie się z Radą Europy. „Bezpieczeństwo obywateli Rosji jest ważniejsze od członkostwa w jakiejkolwiek międzynarodowej organizacji”, brzmi stanowisko Dumy Państwowej.

Wszystko wskazuje na to, że prace nad zmianą kodeksu karnego w Rosji idą w kierunku wprowadzenia tam paragrafów przywracających karę śmierci. Prawdopodobnie przywrócenie jej na czas Mundialu, będzie oswojeniem z tym faktem opinii międzynarodowej. Prawdopodobne jest też, że jeśli się tę karę w Rosji przywróci, ona już zostanie.

Przed MŚ 2018 w Rosji gotowe są cztery obiekty tej imprezy. Na ośmiu kolejnych wciąż trwają pracę. Na stadiony wydano już przeszło 8,2 mld dol. Kraj stara się przyciągnąć kibiców m.in. ułatwieniami wizowymi.

Rosja przestała stosować karę śmierci po tym, gdy w 1996 roku przystąpiła do Rady Europy. Ówczesny rosyjski prezydent Borys Jelcyn wydał wówczas dekret o stopniowym odchodzeniu od stosowania kary śmierci. Protokół nr 6 w tej sprawie Rosja podpisała w 1997 roku.

Źródło: sport.pl

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-06-23) | http://www.pch24.pl/rosja-przymierza-sie-do-przywrocenia-kary-smierci-przed-mundialem,52532,i.html

Skip to content