Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich: naród polski współuczestniczył w Holokauście

Aktualizacja: 2017-06-21 10:57 am

Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski – powiedział RPO, Adam Bodnar. Jego zdaniem, o skali tego zjawiska świadczą np. wyroki śmierci wydawane przez AK.

Na antenie TVP Info Adam Bondar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), został poproszony o skomentowanie artykułu opublikowanego w lewicowym niemieckim dzienniku „Frankfurter Rundschau”. Komentując słowa premier Beaty Szydło wypowiedziane w Auschwitz pisze, że Polska chce przedstawić holokaust jako „czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału”.

Bodnar powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, że za holokaust byli odpowiedzialni Niemcy.

– Natomiast musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski – stwierdził RPO. Jego zdaniem, o skali tego zjawiska świadczą np. wyroki śmierci wydawane przez AK:

– Przecież ile było wyroków wydanych przez AK na osoby, które ujawniały kryjówki dla Żydów. Te wyroki śmierci nie wzięły się znikąd.

Bodnar zaznaczył, że państwo polskie nie może być w żaden sposób odpowiedzialne za Holokaust i zawsze go potępiało. Przypomniał w tym kontekście o postaci Jana Karskiego, „który jako wolontariusz udał się do Auschwitz, żeby potem ujawnić całemu światu, co się tam dzieje” [Karski nie był w obozie Auschwitz, tylko w obozie w Izbicy; jako wolontariusz do Auschwitz dostał się rtm. Witold Pilecki – red.].

– Natomiast oprócz państwa mamy też przedstawicieli narodu, także Polaków, którzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zbrodniach – powiedział Bodnar, posiłkując się jako przykładem filmem „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. Zaznacza, że główna odpowiedzialność spoczywa na Niemcach. Później jednak ponownie stwierdził zdecydowanie:

– Nie możemy zapominać o tym, że wśród polskiego narodu także znajdowały się osoby, które najzwyczajniej w świecie popełniły zbrodnie, popełniły błędy. Tak samo, jak były takie osoby w narodzie słowackim, węgierskim, francuskim.

Zbrodnia przeciwko ludzkości

Wcześniej informowaliśmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, nazwał operację „Wisła” zbrodnią przeciwko ludzkości. Opinię tę powtórzył podczas obchodów 70. rocznicy tych wydarzeń w Przemyślu.

Jak podaje TVP Rzeszów, prelegenci panelu dyskusyjnego poświęconego temu tematowi podkreślali, że akcja Wisła „była wielką czystką etniczną, której celem miało być rozprzestrzenienie i wynarodowienie mniejszości ukraińskiej w Polsce”. Z kolei dr Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), użył nawet terminu „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Przyznał też, że jego ojciec został wysiedlony w ramach operacji „Wisła”.

Wcześniej, 28 kwietnia, w rocznicę rozpoczęcia operacji „Wisła”, w specjalnym oświadczeniu Bodnar napisał:

– Zmuszanie ludzi do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania, przenoszenie ich na inne terytorium (w granicach danego państwa), likwidowanie w ten sposób więzi społecznych, kulturowych i etnicznych – to przykłady łamania praw człowieka, które wypełniają kryteria zbrodni przeciwko ludzkości. Tak stanowiły ogólne normy prawa międzynarodowego, które w momencie przeprowadzenia akcji były już na świecie znane i ukształtowane.

Bodnar zaznaczył również, że wielu historyków „ma poważne wątpliwości odnośnie jej zasadności i podnosi argument, że nie było to działanie niezbędne z punktu widzenia wojskowego i bezpieczeństwa (zwalczanie UPA)”. – (…) warto zauważyć, że zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka, nawet gdyby taki powód był czasowo uzasadniony, to należało następnie dać szansę ludności na powrót i zamieszkanie na tym samym terytorium. Tak się jednak nigdy nie stało – napisał RPO.

TVP Info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (20 czerwca 2017)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Kros @Kros:
Taka wypowiedź to woda na młyn tym wszystkim, którzy chcą przerzucić odpowiedzialność za Holokaust z Niemiec na Polskę. Kto go upoważnił do tej wypowiedzi ?
Przecież to szczyt kretynizmu. Jakoś przed 1939 rokiem nie było Holokaustu i dopiero okupacja niemiecka ( nie nazistowska) doprowadziła do tej zbrodni.
Czy można jakoś odwołać tego kretyna ze stanowiska ?

General @General:
Nie wiedziałem że to ukrainiec. Ale teraz już wiem. Teraz już rozumiem wszystkie jego zagrywki.
Za holokaust odpowiedzialne są kraje i narody które w sposób zorganizowany mordowały Żydów. Są na to niemieckie, ukraińskie, litewskie i innych krajów dokumenty. Pokaż polskie. A skoro ich nie ma to znaczy że łżesz jak najpodlejszy ukraiński łajdak!

Lew Przebraza @Lew Przebraza:
Przeciez Pan Bodnar wielokrotnie powtarzał ze jest potomkiem przesiedleńców Akcji Wisła. To chyba wiele tłumaczy?!

Dajaman @Dajaman:
Ten skurwiel mnie obraża!

UPAdlina
Zajmij się ćwoku holokaustem Słowian. Ilu ich zginęło gnido? Żydowskie straty są niczym w porównaniu ze stratami narodów słowiańskich, ale jakoś niewiele o tym słychać. Za to holokaust żydowski to niekończący się temat.

gotan @gotan:
To wyjątkowy śmieć i szkodnik…Niestety nie można go odwołać…Co jego bredzenie oznacza nie muszę mówić.Jest oczywiste,że taki żul z Peło będzie szkodził jak się da i gdzie się da….Jedyna rzecz to przywalenie mu z „liścia”..Ale to też niczego nie załatwi..Vide sprawa Boni kontra Korwin-Mikke….Dostał po ryju i spłynęło jak po kaczce..

 


 

Kto ukarze Adama Bodnara? Rzecznik Praw Obywatelskich szkaluje Polaków

Według Adama Bodnara Polacy uczestniczyli w realizowaniu Holocaustu. To nie żart, Rzecznik Praw Obywatelskich naprawdę to powiedział. Za swoje słowa już przeprosił, ale olbrzymi absmak pozostał.

Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu. W tym także naród polski ”” powiedział na antenie TVP Info Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego słowa zostały bardzo szybko skrytykowane przez internautów – Bodnar zdecydował się więc na opublikowanie oświadczenia zawierającego przeprosiny.

Oto co napisał Bodnar:

„Pragnę przeprosić wszystkie osoby, które mogły poczuć się dotknięte formą mojej wypowiedzi na antenie TVP Info 20 czerwca 2017 r. w programie Minęła dwudziesta. Odpowiadając na pytanie prowadzącego wyjaśniłem, iż nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy. Jednocześnie pozwoliłem sobie zauważyć, że także wśród Polaków były jednostki, które uczestniczyły w tym straszliwym procederze. Świadczą o tym choćby wyroki śmierci wykonywane przez Armię Krajową na takich ludziach. Z drugiej strony, mieliśmy niezwykle liczne przykłady odwagi, poświęcenia i bohaterstwa w przeciwstawianiu się zbrodniom Holokaustu, o czym świadczyć może choćby postawa Jana Karskiego”.

Rzecznik przypomniał też swoje zaangażowanie w kwestię prostowania kłamliwych informacji podawanych przez zagraniczną prasę o rzekomych „polskich obozach śmierci”.  

Adam Bodnar został wybrany Rzecznikiem Praw Obywatelskich przez Sejm zdominowany przez posłów PO i PSL. Wcześniej związany był ze środowiskami lewicowymi i zaangażowany między innymi w sprawy środowisk LGBT. Rzecznika bardzo trudno jest odwołać przed upływem pięcioletniej kadencji, ale można to zrobić – w przypadku sprzeniewierzenia się przez niego złożonemu ślubowaniu, na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów o losach Rzecznika decyduje później Sejm.

kra

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-06-22)

 


 

Kilka słów o tej antypolskiej kreaturze w Komentarzu BIBUŁY tutaj

 


 

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96280 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]