Aktualizacja strony została wstrzymana

Węgry nie ugną się przed szantażem – deklaruje minister spraw zagranicznych

Szef węgierskiej dyplomacji zadeklarował, że jego kraj nie ulegnie szantażowi ze strony unijnych biurokratów i nie zmieni stanowiska w sprawie relokacji nielegalnych imigrantów. Dodał, że w sytuacji, gdy Europą wstrząsają raz po raz zamachy terrorystyczne, wszczynanie procedury dyscyplinarnej wobec Polski, Węgier i Czech to temat zastępczy.

– Nie pozwolimy, by Komisja Europejska czy ktokolwiek inny odebrał Węgrom prawo decydowania o tym, z kim chcemy żyć, albo kogo chcemy wpuścić – stwierdził Péter Szijjártó. Dodał on, że „Węgry oprą się szantażowi Komisji Europejskiej i nie wpuszczą ani jednego nielegalnego imigranta”.

Szef MSZ przestrzegł przed systemem relokacji tak zwanych uchodźców jako koncepcją niebezpieczną z racji tego, iż wraz z gwałtownym napływem nielegalnych imigrantów nasilił się problem terroryzmu.

Czy naprawdę największym problemem Europy jest to, co myślimy o nielegalnej imigracji gdy w Europie dochodzi do zamachów? – spytał minister Szijjártó w kontekście nasilających się nacisków Komisji Europejskiej wobec trzech krajów.

Źródło: Telewizja Republika

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-06-14)

 


 

Prezydent Czech: Sami będziemy decydować o tym, kogo wpuścimy na nasze terytorium

Czechy nie poddadzą się zewnętrznej presji w kwestii przyjmowania imigrantów – stwierdził prezydent Miloš Zeman.

Jego zdaniem suwerenny kraj sam będzie decydował o tym, kto przyjedzie na jego terutorium, a kto nie. 

„Wczoraj Komisja Europejska wywarła na nas presję w związku z polityką migracyjną. Jeszcze kilka lat temu podjąłem decyzję, że nie ulegnę zewnętrznej presji w tej sprawie. Obowiązkiem prezydenta każdego kraju jest ochorna interesów narodowych. Istotą naszej suwerenności jest to, czy będziemy decydować o tym, komu pozwolimy wjechać na nasze terytorium, a komu nie” – zaznaczył prezydent Czech, komentując decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania wobec Polski, Węgier i Czech w związku z odmową przyjęcia narzuconych kwot imigrantów.

Zdaniem Zemana krajem docelowym imigrantów nie są Czechy, lecz Niemcy oraz inne kraje z bardziej rozwiniętym systememem socjalnym.

„Problem tkwi w tym, że Komisja Europejska nakłada nam konkrente kwoty imigrantów. Rozumiemy to jako ingerencję w nasze wewnętrzne sprawy” –  nadmienił prezydent. Dodał także, że nikt nie może zapewnić, że po przyjęciu pierwszej puli imigrantów, nie będziemy musieli przygarnąć kolejnej.

„Imigranci to przede wszystkim ludzie, którzy nie identyfikują się z czeskimi i europejskimi wzorcami kulturowymi” – zauważył Zeman.

Według niego przyjmowanie imigrantów wzbudza czujność. „Każda katastrofa zaczyna się niepozornie, ale kiedy raz skłonimy głowę, będziemy kłaniać się częściej” – konkludował prezydent Czech.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wszczęła procedurę z powodu niewywiązywania się przez Polskę, Czechy i Węgry ze zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców.

„Musimy zagwarantować, by państwa unijne wdrażały unijne prawo. Stale powtarzamy, że niektóre kraje powinny zrobić więcej w kwestii relokacji uchodźców. Jednak trzy – Polska, Węgry i Czechy – nie przyjęły ani jednego uchodźcy z Włoch czy Grecji. Od ponad roku w ogóle nie przyjmują uchodźców. To nie pozostawiło nam innego wyboru niż rozpoczęcie dziś procedury o naruszenie przez te kraje prawa unijnego” – oświadczył szef KE Jean Claude Juncker w Parlamencie Europejskim.

Kresy.pl/ria.ru

Za: Kresy.pl ()

 


 

Skip to content