Fala antykatolickich ataków we Francji. Zdewastowano cmentarze i katolicką szkołę

Aktualizacja: 2017-05-25 12:31 pm

Dziennik L’Echos Républicaine poinformował, że w Etilleux (departament Eure-et-Loir) doszło do profanacji i zniszczeń na miejscowym cmentarzu. Gazeta pisze, że dokonało tego troje 9-letnich dzieci, dwóch chłopców i dziewczynka.

Weszły one na cmentarz przez otwartą bramę, udając się w jego najstarszą część, gdzie zniszczyły co najmniej 13 krzyży, 8 pomników, wazony z kwiatami i tablice nagrobne. W sumie uszkodzono 62 groby. Zdaniem prokuratora, Rémi Coutina, „trudno jest znaleźć odpowiedź co motywowało nieletnich wandali do tego rodzaju czynów”.

Oprócz zamachu na rodziny zmarłych, zniszczono bezpowrotnie zabytki, obiekty cmentarne i krzyże pochodzące sprzed XIX wieku. Jedno z dzieci przyszło na merostwo, by przeprosić za swój czyn. Powiedziałem, że nie można mu wybaczyć biorąc pod uwagę wielkość szkód, że jego akt był jak plunięcie w twarz wszystkim rodzinom pochowanych tu zmarłych – deklarował mer Rudy Buard.

Do napadu na cmentarz doszło też w Villematier (Haute-Garonne), małej miejscowości położonej 30 km od Tuluzy. W nocy z 20 na 21 maja zdewastowano 20 grobowców. Porozbijano i porozrzucano tablice nagrobne i wazony z kwiatami. Wiele rodzin złożyło skargę na żandarmerii, która rozpoczęła śledztwo. Na razie nie wiadomo kto dokonał tej profanacji.

Z kolei na północy Francji w Armentières napadnięto na szkołę katolicką Sainte-Colombe. Poważnie zdewastowano sale dwóch klas. Rozbój miał miejsce w minioną sobotę lub w niedzielę. Śledztwo prowadzi miejscowa policja.

FLC

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95884 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]