Fala antykatolickich ataków we Francji. Zdewastowano cmentarze i katolicką szkołę

Dziennik L’Echos Républicaine poinformował, że w Etilleux (departament Eure-et-Loir) doszło do profanacji i zniszczeń na miejscowym cmentarzu. Gazeta pisze, że dokonało tego troje 9-letnich dzieci, dwóch chłopców i dziewczynka.

Weszły one na cmentarz przez otwartą bramę, udając się w jego najstarszą część, gdzie zniszczyły co najmniej 13 krzyży, 8 pomników, wazony z kwiatami i tablice nagrobne. W sumie uszkodzono 62 groby. Zdaniem prokuratora, Rémi Coutina, „trudno jest znaleźć odpowiedź co motywowało nieletnich wandali do tego rodzaju czynów”.

Oprócz zamachu na rodziny zmarłych, zniszczono bezpowrotnie zabytki, obiekty cmentarne i krzyże pochodzące sprzed XIX wieku. Jedno z dzieci przyszło na merostwo, by przeprosić za swój czyn. Powiedziałem, że nie można mu wybaczyć biorąc pod uwagę wielkość szkód, że jego akt był jak plunięcie w twarz wszystkim rodzinom pochowanych tu zmarłych – deklarował mer Rudy Buard.

Do napadu na cmentarz doszło też w Villematier (Haute-Garonne), małej miejscowości położonej 30 km od Tuluzy. W nocy z 20 na 21 maja zdewastowano 20 grobowców. Porozbijano i porozrzucano tablice nagrobne i wazony z kwiatami. Wiele rodzin złożyło skargę na żandarmerii, która rozpoczęła śledztwo. Na razie nie wiadomo kto dokonał tej profanacji.

Z kolei na północy Francji w Armentières napadnięto na szkołę katolicką Sainte-Colombe. Poważnie zdewastowano sale dwóch klas. Rozbój miał miejsce w minioną sobotę lub w niedzielę. Śledztwo prowadzi miejscowa policja.

FLC

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-05-25) | http://www.pch24.pl/fala-antykatolickich-atakow-we-francji--zdewastowano-cmentarze-i-katolicka-szkole,51803,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content