Generał Braci Miłosierdzia nie ustępuje w sprawie eutanazji w Belgii

Aktualizacja: 2017-05-2 10:25 am

Kuria generalna Braci Miłosierdzia domaga się od członków belgijskiej prowincji, by wycofali się ze zgody na przeprowadzenie eutanazji w swych placówkach. Zgromadzenie prowadzi w Belgii 5 szpitali psychiatrycznych, z których korzysta 5 tys. pacjentów. W ubiegłym tygodniu zarząd tych ośrodków zdecydował, że będzie się w nich przeprowadzać eutanazję. Zakonnicy wykręcają się od odpowiedzialności, twierdząc, że większość członków zarządu to ludzie świeccy.

Brat René Stockman, przełożony generalny zakonu podkreśla jednak, że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Jest to bowiem całkowicie sprzeczne z charyzmatem miłosierdzia. Spowodowano też ogromne zgorszenie. Katolickie ośrodki dawały bowiem zawsze jednoznaczne świadectwo ochrony życia, a teraz publicznie się z tego wycofały. Brat Stockman przypomina, że na braci zawsze była wywierana silna presja, ale nie oznacza to, że trzeba kapitulować. Sekularyzacja zatruwa nasze zgromadzenie w tym kraju – przyznaje przełożony generalny Braci Miłosierdzia, który sam jest Belgiem.

Podkreśla on ponadto, że jasne stanowisko w tej sprawie musi też zająć Episkopat Belgii, bo to należy do jego obowiązków. Brat Stockman przyznaje też, że jest zaskoczony postawą biskupa Antwerpii, który próbuje usprawiedliwić decyzję belgijskich zakonników i tym samym, jak stwierdza generał Braci Miłosierdzia, zgadza się na eutanazję. Biskup nie może się wypowiadać w ten sposób – podkreśla brat Stockman.

kb/ rv, cna

Za: Radio Watykańskie (02/05/2017)

 


 

Belgia: ośrodki psychiatryczne należące do zakonu Braci Miłosierdzia będą wykonywały eutanazję

Zarząd ośrodków psychiatrycznych w Belgii, należących do zakonu Braci Miłosierdzia, podjął decyzję o wykonywaniu eutanazji na swoich pacjentach. Uśmiercane będą jedynie osoby nie znajdujące się w stanie terminalnym, ale mimo wszystko informacja ta wywołała szok wśród wiernych i przełożonych zakonu w Rzymie. Br. Rene Stockman powiedział, że decyzja w tej sprawie jest „tragedią”.

Zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego, życie każdego człowieka powinno podlegać ochronie od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Kościół w swym nauczaniu nie zezwala na dopuszczanie się morderstwa jakim jest eutanazja. Prawdopodobnie za nic naukę Kościoła w tej materii ma zarząd funkcjonujących w Belgii ośrodków psychiatrycznych należących do zakonu Braci Miłosierdzia, który wydał pozwolenie na przeprowadzania eutanazji. Co prawda we władzach struktury zasiadają w głównej mierze osoby świeckie, ale mimo wszystko decyzja jest bardzo niepokojąca. Wywołała falę oburzenia wśród wiernych, a także przełożonych zakonu Braci Miłosierdzia w Rzymie. Sprawa została również skierowana do odpowiednich instytucji w Watykanie.

Przełożony zgromadzenia w Rzymie br. Rene Stockman przyznał, że „doszło do tragedii”, ale większość osób w zarządzie ośrodków psychiatrycznych to osoby świeckie, stąd ta decyzja. Przyznał również, że „sekularyzacja zatruła także zakon w Belgii”.

Zakon Braci Miłosierdzia został założony w 1807 roku w Genewie, a jego konstytucje zostały zatwierdzone przez papieża Leona XIII. Zakonnicy posługują obecnie w 30 krajach na całym świecie. W Belgii, gdzie doszło do skandalicznej decyzji o wykonywaniu eutanazji, zakon Braci Miłosierdzia prowadzi 15 ośrodków psychiatrycznych, w których przebywa łącznie ok. 5 tys. pacjentów.

Źródło: gość.pl

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-04-29)

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95461 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]