Wandale wymalowali napisy na ogrodzeniu cmentarza na Rossie. Interweniował szef MSZ

Aktualizacja: 2017-05-1 11:12 am

W sobotę na ogrodzeniu Cmentarza na Rossie w Wilnie, gdzie spoczywają doczesne szczątki matki Józefa Piłsudskiego, a także jego serce, nieznani sprawcy wymalowali napisy w języku litewskim oraz angielskim. Incydent został dostrzeżony i zdecydowanie skrytykowany przez ambasadę Polski w Wilnie, a szef MSZ Witold Waszczykowski rozmawiał już w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych Litwy. Napisy ostatecznie zostały usunięte z ogrodzenia wokół cmentarza.

„Najważniejsza jest świadomość, że jesteśmy inni”, „Gdy cię boli, czujesz, że żyjesz”, a także „Nie odbierajcie tego osobiście” to napisy, które nieznani wandale wymalowali zieloną farmą na ogrodzeniu Cmentarza na Rossie. Jak podkreśla Jarosław Czubiński pełniący funkcję ambasadora Polski na Litwie, incydent jest skandaliczny. „To jest skandaliczne wydarzenie, do którego nie powinno dojść – to jest moje jedyne słowo w chwili obecnej. Nie można mówić o prostym chuligaństwie w miejscach, o których wiadomo, że noszą znamiona świętości dla grupy osób, dla narodu. To miejsce dla Polaków jest święte i to, co się wydarzyło, na to nie ma żadnych słów” – mówił dla portalu zw.lt.

Incydent, do którego doszło w Wilnie został zauważony przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który zatelefonował do szefa litewskiego MSZ Linasa Linkeviciusa z prośbą o wyjaśnienia. Zdaniem litewskiego polityka, zdarzenie miało wymiar czysto chuligański. Linkevicius zadeklarował, że władze w Wilnie doprowadzą do usunięcia napisów. Wileński portal zw.lt potwierdził, że służby zajmujące się oczyszczaniem miasta, rzeczywiście usunęły skandaliczne napisy.

Sprawę z oburzeniem komentowała ambasada Polski w Wilnie, która wystosowała specjalny komunikat w tej sprawie. „Ten kolejny akt wandalizmu w miejscu, w którym spoczywa serca marszałka Piłsudskiego jest tym bardziej przykre, że ma miejsce w czasie, gdy Wilno i Mauzoleum Matki i Serca Syna odwiedzane są tak licznie przez rzesze turystów z Polski i na 2 dni przed uroczystościami corocznie organizowanym w tym miejscu w dniu Święta Konstytucji 3 maja” – czytamy w komunikacie zamieszczonym w serwisie Facebook.

Źródło: zw.lt, wprost.pl

WMa

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95420 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]