Aktualizacja strony została wstrzymana

Kardynał Marx przekaże zarząd parafiami świeckim. Powód? Brak kapłanów w diecezji

Kardynał Reinhard Marx ogłosił, że w jego archidiecezji (Monachium) zezwoli świeckim na prowadzenie parafii tam, gdzie nie będzie kapłanów. W ten sposób zdecydowanie odrzucił propozycję łączenia kilku parafii ze sobą z powodu braku duchownych.  

63-letni kardynał jest doradcą papieża Franciszka. Podczas spotkania plenarnego rady diecezjalnej w dniu 18 marca hierarcha zapowiedział wprowadzenie jesienią tego roku pilotażowego programu nowego modelu zarządzania parafialnego.

To odpowiedź na problemy spowodowane brakiem powołań kapłańskich. Duchowny nie chce likwidacji parafii i ich łączenia. Mówił, że „ważne jest zachowanie wszystkich parafii, by zagwarantować obecność Kościoła na miejscu”. Dlatego proponuje, by obowiązki kapłanów przejęli sami parafianie, którzy pobierali by z tego tytułu wynagrodzenie.

Kard. Marx, który jest członkiem papieskiej grupy doradczej C9, a także koordynatorem Rady Watykańskiej ds. Gospodarki stwierdził: – Obecnie doświadczamy wielkiego wstrząsu w Kościele. Dodał, że w tej sytuacji zgodnie z ideą Soboru Watykańskiego II, konieczne staje się wdrożenie „kapłaństwa wszystkich wiernych”.

Tłumaczył, że nawet w prawie kanonicznym istnieje wezwanie do „większego uczestnictwa świeckich”. – Kościół lokalny jest najbardziej znaczący. Byłoby marnotrawieniem wielu okazji, gdybyśmy wycofali się z terenów, gdzie zapuściliśmy już korzenie  – podkreślił. Duchowny „jest przekonany, iż praca duszpasterska musi być dostosowana do dostępnych zasobów i charyzmatów na miejscu”.

Kardynał Marx powiedział także, że w obecnych warunkach w Niemczech lokalne parafie musiałyby zostać zreorganizowane. W archidiecezji monachijskiej przykładowo pojawił się tylko jeden kandydat na kapłana w tym roku. Z tego powodu duchowny uważa, że „oprócz reorganizacji parafii, konieczne staje się omówione obecnych wymogów dotyczących wstępowania  do stanu kapłańskiego”.

Jednym z pierwszych kroków, mających pomóc rozwiązać problem, miałoby być wyświęcanie żonatych mężczyzn. Przyznał także, że gdy Franciszek mówił o takiej możliwości w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit”, nie odnosił się do Niemiec, lecz do diecezji na odległych terenach w Brazylii.

Hierarcha mówił, że gdy został arcybiskupem Monachium, początkowo odrzucał plan, który obecnie chciałby jednak wdrożyć. Projekt pilotażowy opiera się na planie duszpasterskim archidiecezji z 2013 r.: „Szanse i wyzwania dla życia Kościoła lokalnego z punktu widzenia socjo-demograficznego”. Projekt podkreśla, że parafie powinny skupiać się na następujących kwestiach w przyszłości: imigracji (projekt zakłada, że będzie w przyszłości wielu imigrantów), tworzeniu punktów pomocy dla nowych przybyszy, ewangelizacji wśród nich poprzez „dostosowanie i modernizację języka kościelnego w celu uczynienia go bardziej zrozumiałym”, stworzeniu specjalnej posługi duszpasterskiej dla „singli”, stworzeniu specjalnej posługi duszpasterskiej dla nastolatków i młodych dorosłych.

W swoich „wytycznych duszpasterskich” z roku 2016 kardynał Marx przypomniał księżom archidiecezji, że kluczowym punktem pracy duszpasterskiej jest „wyraźna opcja” na rzecz osób potrzebujących materialnego i duchowego wsparcia. Ewangelia ma być kierowana „nie do zamożnych przyjaciół i sąsiadów, ale przede wszystkim do ubogich i chorych”.

Źródło: catholicheral.co.uk.,

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-03-30) | http://www.pch24.pl/kardynal-marx-przekaze-zarzad-parafiami-swieckim--powod--brak-kaplanow-w-diecezji-,50519,i.html

Skip to content