Aktualizacja strony została wstrzymana

Odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej został ponownie zdewastowany

Wg informacji, do których dotarł portal Kresy.pl, do dewastacji doszło w tym samym czasie, co opisywana przez nas niedawno dewastacja pomników we Lwowie i Podkamieniu.

Informację wraz ze zdjęciem przekazał nam p. Henryk Bajewicz ze Stowarzyszenia Podkamień, który o dewastacji pomnika dowiedział się w niedzielę od znajomego z Ukrainy. Dziś od tego samego znajomego otrzymał prezentowaną przez nas fotografię. Wg innych znajomych p. Henryka, dewastacji pomnika miała dopuścić się „Swoboda”. Nie udało nam się jednak potwierdzić tych informacji.

Informację o dewastacji potwierdziła nam również p. Małgorzaty Gośniowska-Koli, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Pani Małgorzata rozmawiała dziś na ten temat z merem miasta Brody. Jutro z kolei ma rozmawiać z innymi przedstawicielami lokalnej administracji oraz z pracownikami polskiego konsulatu. Potwierdza także, że pomnik został zdewastowany w sposób widoczny na otrzymanym przez nas zdjęciu.

Fakt sprofanowania pomnika w Hucie Pieniackiej potwierdzono na stronie ukraińskiej organizacji Zachodni Informacyjny Front na portalu Facebook, zaprezentowano także więcej zdjęć:

Jak informowaliśmy w niedzielę, we Lwowie w nieznani sprawcy sprofanowali polski pomnik ku czci zamordowanych profesorów oraz w Podkamieniu pomordowanych tam przez UPA Polaków. Na obu upamiętnieniach umieszczono napisy „śmierć Lachom” (Polakom) oraz oblano je czerwoną farbą.

Pomnik w Hucie Pieniackiej został zdewastowany zaledwie dwa miesiące temu, o czym informowaliśmy 10 stycznia bieżącego roku. Tuż przed obchodami rocznicy zbrodni pomnik został odnowiony przez stronę ukraińską.

Kresy.pl

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

JaremaW:
Oto wasza ( zwracam się tu do polityków i dziennikarzy głównego ścieku) ukraina. Przejrzyjcie tępe sztuki na oczy. Za nasze pieniądze wspomagacie potwora.Za tyle kasy, za tyle wsparcia, za miliardy euro stracone przez Polskę w wojnie handlowej i embargu z Rosją mogliby nawet warty postawić ale oni nas mają za idiotów.NIE!!! Nie jesteśmy idiotami, to nie Rosjanie, to wasz prawy sektor i inni czciciele upa. Oni bardziej nienawidzą Polaków od Rosjan.Powinniśmy o tym pamiętać.

jaro7:
No to znowu Piekło i jemu podobni banderofile będą musieli klepać formułkę o ruskiej prowokacji.A te „nasze’ zakłamane media będą robic wszystko aby o tym nie mówić.Zdegenerowani politycy i „dziennikarze”

Za: Kresy.pl (14 marca 2017) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/pilne-odnowiony-pomnik-w-hucie-pieniackiej-zostal-ponownie-zdewastowany |PILNE: Odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej został ponownie zdewastowany

Skip to content