Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Dzień Pamięci Źołnierzy Wyklętych to antyrosyjskie święto

Zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej Narodowy Dzień Pamięci Źołnierzy Wyklętych to święto o „wybitnie antyrosyjskim charakterze”. Skrytykowała też fakt włączenia się żołnierzy USA w jego obchody.

Zacharowa w czwartek krytycznie odniosła się do włączenia się amerykańskich żołnierzy w obchody Narodowego Dnia Pamięci Źołnierzy Wyklętych.

– Nie mogliśmy nie zwrócić uwagi na fakt, że amerykańscy żołnierze, którzy niedawno przybyli do Polski i krajów bałtyckich już mieli czas, by uczestniczyć w „akcji historycznej” o wybitnie antyrosyjskim charakterze – stwierdziła rzecznika MSZ Rosji, podkreślając, że ma na myśli przede wszystkim ich udział w biegu upamiętniającym Źołnierzy Wyklętych. – Członków polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy strzelali w plecy żołnierzom Armii Czerwonej, wyzwalających ich kraj od nazizmu – tak Zacharowa określiła Źołnierzy Wyklętych.

Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji przypomniała również, że amerykańscy i estońscy żołnierze wspólnie uczestniczyli w tzw. marszu na wschód, po którym robili sobie zdjęcia z Twierdzą Iwanogrodzką w tle. Strona rosyjska zaznacza, że w czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali ją do przetrzymywania jeńców wojennych.

– Tego rodzaju wątpliwe akcje co najmniej rzucają cień na historię wspólnej walki USA i ZSRR przeciwko nazistom – powiedziała Zacharowa. Radziła też żołnierzom USA, by bardziej  poświęcali się moralnemu wychowaniu, a nie udziałowi w takich akcjach.

Przeczytaj także:

rmf24.pl / sputniknews.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (03 marca 2017) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/rzeczniczka-rosyjskiego-msz-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-to-antyrosyjskie-swieto-

Skip to content