Siarkowska: należy sprawdzić, czy śmierć posła Wójcikowskiego mogła mieć związek z ustawą hazardową

Aktualizacja: 2017-02-25 10:44 am

Zdaniem posłanki Anny Marii Siarkowskiej, prokuratura powinna zbadać, czy śmierć posła Kukiz’15 Rafała Wójcikowskiego mogła mieć związek ze sprawą kontrowersyjnej ustawy hazardowej, którą zajmował się przed śmiercią.

– Uważam, że prokuratura badając okoliczności śmierci Rafała Wójcikowskiego winna także zbadać, czy nie ma to związku ze sprawą ustawy hazardowej, którą zajmował się poseł przed śmiercią – mówiła Siarkowska na antenie TVP Info.

Dodała, że pewne wątpliwości budzi obecność na miejscu wypadku świadka, który mimo tego, że miał kontakt z posłami Kukiz’15, nie zadzwonił do nich. Skontaktował się za to Polskim Radiem, twierdząc, że Wójcikowski miał szansę przeżyć, ale zawiedli ratownicy.

Jak informowaliśmy, wokół ustawy hazardowej uchwalonej w grudniu jest sporo wątpliwości. Przed śmiercią mówił o nich poseł Kukiz’15 Rafał Wójcikowski. Największe wątpliwości budzą zapisy, dające pozycję monopolisty na dostarczenie automatów do gier (tzw. jednorękich bandytów) i ich serwisowania amerykańskiej firmie IGT. Państwo mogło m.in. znacznie przepłacić, kupując od niej automaty dla Totalizatora Sportowego

Interpelację w tej sprawie do Ministra Finansów złożyli posłowie Kukiz’15: Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak. Pytali m.in. o pełne dane spółki, która miała powstać w związku z obsługą monopolu państwowego, jaka firma zajmie się obsługą serwisową maszyn i urządzeń hazardowych będących własnością owej spółki oraz jaki podmiot dostarczy urządzenia i oprogramowanie niezbędne do uruchomienia monopolu państwa.

Zwrócili się również z prośbą o upublicznienie umowy handlowej zawartej pomiędzy spółką Skarbu Państwa a podmiotami będącymi dostawcami i serwisem obsługującym wspomnianą spółkę Skarbu Państwa.

We wrześniu ub. roku poseł Wójcikowski zwracał w Sejmie uwagę na poważne wątpliwości dotyczące ustawy hazardowej. Medialnie jego wystąpienie zostało jednak „przykryte” przez incydent związanym z Pawłem B., który obezwładnił pracownika biura PiS. Ponadto, to właśnie ów „judoka” twierdził, że był świadkiem wypadku posła Wójcikowskiego. Posłanka Siarkowska zaznaczała, że Paweł B. był we wrześniu w Sejmie na zaproszenie jednego z posłów Kukiz’15 i dopuścił się wówczas „bardzo krytycznych zachowań”.

Siarkowska, jak informowaliśmy wcześniej wspólnie z posłanką Magdaleną Błeńską odeszła z Kukiz’15. Wspólnie z Małgorzatą Janowską, która objęła mandat po tragicznie zmarłym Rafale Wójcikowskim, założyły w Sejmie Koło Poselskie Republikanie.

Ustawa hazardowa została przyjęta przez Sejm 15 grudnia. Ma wejść w życie od kwietnia. Sprawa jak dotąd nie była przedmiotem zainteresowania głównych mediów. Największe wątpliwości budzą zapisy, dzięki którym monopol na dostarczenie automatów do gier (tzw. jednorękich bandytów) i ich serwisowania otrzyma amerykańska firma IGT (dawniej GTECH). Umowę z nią ma zawrzeć spółka Skarbu Państwa – Totalizator Sportowy. Jednak zyski Totalizatora są zbyt niskie, by pokryć koszty zakupu automatów. Chodzi tu o miliardy złotych. Według „Rzeczpospolitej”, za różnicę będą musieli zapłacić obywatele. Gazeta zaznacza też, powołując się na dwa niezależne źródła, że podczas forum ekonomicznego w Krynicy mocno lobbowano na rzecz IGT. Ta amerykańska firma niedługo później otrzymała monopol na dostawę maszyn. Anonimowy poseł mówił z kolei „Rz”, że IGT podlega obecnie gigantycznej kontroli służb USA.

W jednym z wystąpień w Sejmie ś.p. poseł Wójcikowski mówił, że TS ma zapłacić za każdą maszynę 30 tys. zł, przy czym zakupionych miałoby zostać 60 tys. takich automatów. Według „Rz”, maszyny tego typu na portalach handlowych kosztują najwyżej kilkanaście tysięcy złotych.

O wątpliwościach ws. ustawy hazardowej mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Tomasz Rzymkowski:

– Ustawa hazardowa, przemilczana w mediach, a powodująca monopolizację sektora jednorękich bandytów może doprowadzić do przejęcia rynku przez firmę zagraniczną. W związku z tym złożyliśmy projekt wydłużający vacatio legis do 1 października, a w przypadku niektórych przepisów nawet do 1 stycznia 2018 roku.

Z kolei zdaniem posła Bartosza Jóźwiaka, jeśli ustawa o grach hazardowych wejdzie w życie, to może ona spowodować ogromne straty:

– To wielkie ryzyko gigantycznej straty dla finansów publicznych. Ustawa grozi utratą co najmniej 7 miliardów złotych.

Tvp.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 lutego 2017)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Powiązania w sektorze hazardowym – nie tylko w Polsce, ale głównie na świecie – są bardzo ciekawe i właśnie tym powinni zająć się tzw. dziennikarze śledczy, którzy jednak wolą bardziej bezpieczne tematy. Już tylko pobieżny rzut oka na powiązania firmy GTech mówią wiele. GTECH Corporation rzeczywiście zarejestrowana była w Providence w stanie Rhode Island, lecz za 4 i pół miliarda dolarów (billion) została przejęta przez firmę Lottomatica S.p.A, która z kolei została przemianowana na GTECH S.p.A., po czym została kolejny raz przemianowana na International Game Technology (IGT). Zaś firma IGT, która kontroluje loterie chyba na 3/4 obszarze świata, należy do firmy De Agostnini S.p.A., będąca własnością (większość udziałów) “firmy inwestycyjnej” o nazwie Assicurazioni Generali. Oczywiście nie znamy szczegółów, ale to wszystko pachnie mafią włoską i międzynarodowym czosnkowym kapitałem… Samo grzebanie w tej kupie wywołuje śmiertelny fetor, zabijający ciekawskich…

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94044 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]